Laminant Parke Tamiratı

Laminant Parke Tamiratı

LAMİNAT PARKE TAMİRATI

Laminat parke tamiratı konusuna değinmeden önce laminat parke plakalarının açma ve tırnak yapma nedenlerine bakalım.

Laminat parke plakalarının kilit sisteminde şişme, açma ve tırnak yapma nedenleri:

• Laminat parkenin döşendiği zeminin pütürlü veya zeminde kot farkı olması kilit sisteminde açma ve tırnak yapma nedenlerinin başında gelir. Bu sorun ile karşılaşmamak için zeminin önceden düzeltilip temizlenmesi gerekmektedir.

• Laminat parke zemin hatasını kabul etmediğinden dolayı yaptırılacak laminat parkenin defolu olmaması, laminat parkenin kilit sisteminin sağlam olması bunun içinde alınacak laminat parkenin orijinal ve markası araştırılmış laminat parke olması gerekir. Yani 2. kalite , boyalı yüzey ve sonradan kilidi açılmış spot laminat parkelerden kaçınılması gerekmektedir.

• Laminat parke montajı yapılırken laminat parke ustasının laminat parke plakalarını yerleştirmeden önce deforme olmuş, nakliye esnasında kilidi kırılmış plakaları montaj yaparken ayırması gerekir. Aksi halde laminat parke palakaları arasında açma ve tırnak yapmayla karşı karşıya kalınabilir.

• Laminat parke plakalarının kilit sisteminde şişme ve tırnak yapma nedenlerinden biride montaj ustasının duvar kenar boşluklarını gerektiği kadar vermemesidir. Genleşip esneme yapamayan laminat parke plakaları zamanla şişip tırnak yapacaktır.

• Laminat parke montajı yapılırken kilit sisteminin tam oturtulması gerekir. Oturtulmayan kilitler laminat parkenin temizliği esnasında zamanla aralarına sıvı girince kilit yerlerinden açma ve şişme yapacaktır.

• Laminat parke aşırı ısınma ve aşırı ağırlanmadan dolayı kilit sisteminde açma ve şişme yapabilir.

 

Laminat parke palakaları şişme, açma ve tırnaklanma yaptığında yapılabilecek tamir yöntemleri:

• Laminat parke plakarının duvar diplerinde oluşan açma işlemini gidermek için önce laminat parkenin açma yapan yerinin duvar dibine gelen devamından süpürgelikleri sökülerek, laminat parkeye içeriye doğru baskı uygulanmalıdır. Bu tamirat yöntemi sadece duvar diplerinde yaşanan laminat parke plaka açmalarında kullanılan bir yöntemdir.

• Laminat parke plakarında esneme payı verilmemiş bölgelerde oluşan şişme işlemini gidermek için, laminat parkenin şişme yapan yerinin duvar dibine gelen devamından süpürgelikler sökülerek, şişme yapan yerdeki laminat parke plakası çıkarılır. Eğer laminat parke plakasının kilit sisteminde sorun varsa plaka değişitirilir veya zeminde sorun varsa altına tavsiye yapılarak veya zemin törpülenerek yapılan bir tamirat yöntemidir. 

• Laminat parke plakalarında çok büyük sorun varsa yani açmalar fazla, şişmeler geniş, tırnaklar derinse tamirat işlemi için laminat parke plakalarının sökülerek az bir maliyetle( ustalık ve yeni laminat parke plakaları) tekrar montajı yapılacaktır. Zor ve zahmetli bir tamir yöntemidir.

• Laminat parke plakalarında oluşan derin olmayan çizik ve açma işlemini gidermek için kullanılan en yaygın yöntem ise dolgulama yöntemidir. Laminat parke plakasının renginde mobilya macunuyla, derin çizik olan veya açma yapan laminat parke plakalara dolgu yapılır. Bu yöntem tamirat yapımı bakımından kolay, maliyeti en düşük tamir yöntemi budur.


Ana sayfaAna sayfa