Marküteri Parke

Marküteri parke, ev ve çeşitli alanlarda çok daha dekoratif bir görünüm elde edilmesi için kullanılan zemin uygulamalarından bir tanesidir. Son derece popüler olan ve şık bir görünüme sahip olan marküteri parke uygulamaları ile eşsiz bir görünüm elde edebilmek mümkündür.

İlgi çekici ve mükemmel bir sonuç elde etmek için birbirinden şık desenlere sahip olan marküteri parke uygulamalarını inceleyebilirsiniz. Şimdi gelin, söz konusu ürünler ile ilgili çok daha detaylı bir şekilde inceleme yapalım.

Marküteri Parke Nedir?

Hem geçmişte hem de günümüzde dekoratif bir görünüm oluşturmak adına yoğun bir şekilde talep gören marküteri parke seçenekleri ahşaptan elde edilmektedir. Farklı renklerde ki ağaçların korunması ve ahşap kaplamaları iç içe geçirilmesi ile bu parke türü elde edilebilmektedir. Bir sanat türü olarak da ifade edilen bu parke türü özel modeller ile oluşturulmaktadır. Bu doğrultuda uygulanan bir modelin tekrar yapılması mümkün değildir.

Ahşapta bulunan desenler genellikle farklılık göstermektedir. Bu nedenle aynı desenin farklı bir işte oluşturulabilmesi neredeyse imkansızdır. Eskiden el ile gerçekleştirilen parke işçiliği günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile birlikte lazer kesim makineleri aracılığı ile yapılmaktadır. Bu nedenle çok daha geometrik şekiller ve motifler elde edilebilmektedir. Madalyon, bordür, göbek, karo gibi tasarımlar sık sık tercih edilen tasarımlardır.

Söz konusu zemin uygulamaları marküteri sanatından esinlenmiş olan bir parke türüdür. Kullanım alanları birbirinden farklı olan bu parke türü mekanın kullanım amacına göre farklı desenlerden elde edilebilmektedir. Özellikle organik desenler iç mekanlarda çok şık ve eşsiz bir görünüm sağlamaktadır. Bunun yanı sıra meşe, doussie, dişbudak, merbau gibi farklı ağaçlardan bitkisel tasarımlar da elde edilmektedir.

Marküteri Parke Nasıl Yapılır?

Bu parke türünün sağladığı avantajlardan ve dekoratif görünümden yararlanmak isteyen bireylerin en çok merak ettiği konu marküteri parke nasıl yapılır sorusudur. Bu parkenin yapılış şekli ile ilgili detayları aşağıdaki gibi inceleyebiliriz.

Marküteri oluşturmak için kullanılan çeşitli teknikler vardır. Ancak bunların hepsi kağıt üzerinde bir kompozisyon tasarımıyla başlar ve sonuçta ahşap bir kaplamaya dönüştürülür. Uygulamaya başlamak için öncelikle işlemi tamamlayan markör, kompozisyonun hangi kısımlarının hangi farklı ağaç türlerinden yapılacağına karar verilmektedir. Bu sayede bir kompozisyon oluşturulur.

Kompozisyonun tasarımı önce farklı kaplama renkleri üzerine ya çizilir ya da yapıştırılır ve daha sonra bir bıçakla kesilir. Kaplama çok ince olduğu için çok kırılgan ve kurudur ve bu nedenle özellikle hassas bölümlerin çevresinde marqueteur tarafından dikkatli olunmalıdır.

Tasarım şeklindeki delikler veya pencereler, tüm kompozisyon kesildiğinde kaplama tabakasında bırakılır. Bu artık kontrast renkli bir kaplama ile doldurulabilir ve yerine yapıştırılabilir. Marküteri kompozisyonları, birbirine yapıştırıldıklarında bile kırılgandır. Bu nedenle, yapıştırıcı ile daha sağlam bir yüzeye yapıştırılmalıdır. Genellikle bir mobilya parçasına veya tuval görevi gören ahşap bir panele yapıştırılırlar.

Daha sonra ahşap işçiliği korumak ve kaplamaya bir parlaklık kazandırmak için verniklenir. Vernik aynı zamanda marküteri desenli panelin renklerini de vurgulayarak birbirlerine karşı öne çıkmalarını sağlar.

Marküteri uygulamalarının kaliteli bir şekilde tamamlanması yüksek düzeyde işçilik gerektirir. Bu nedenle uzun zamandır en önemli ahşap işleme tekniklerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Marküteri Parke Döşemesi Nasıl Yapılır?

  • Zemine şap uygulaması yapılmaktadır. Söz konusu şapın yoğunluğunun tok olması elde edilecek başarı için büyük bir öneme sahiptir. Bu nedenle 3-6 cm kalınlığındaki şap uygulaması yeterli olacaktır.
  • Uygulamadan önce parkenin sağlamlığının kontrol edilmesi gerekmektedir. Kontrol esnasında herhangi bir şekilde toz ve izin oluşmamasına dikkat edilmelidir.
  • Zemine dökülen şap 7-8 hafta aralığını bulmaktadır. Bunun göz önünde bulundurarak uygulamaya geçilmesi çok önemlidir.
  • Kuruma esnasında birtakım çatlaklar meydana gelmektedir. Söz konusu çatlakların mutlaka düzenli bir şekilde kontrol edilerek düzeltilmesi gerekmektedir.
  • Uygulama yüzeyinin tertemiz bir yapıda olması gerekmektedir. Zift, boya, çimento gibi çeşitli inşaat atıklarının bölgeden temizlenmesi gerekmektedir.
  • Şapın kuruma ve düzeltme işlemi gerçekleştirildikten sonra parke uygulaması için zeminin temizliği yapılır. Taş parke ve mermer üzerine parke uygulaması yapılacaksa asit ile temizlik gerçekleştirilmektedir. Daha sonra çift bileşenli bir ön astar sürülmektedir. Bunun üzerine ise özel bir şap uygulaması ile sertleşme sağlanmaktadır.
  • Tüm temizleme ve şap dökme işlemlerinden sonra parkenin uygulaması profesyonel bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Marküteri Parke Kullanım Alanları

Farklı kullanım alanlarına sahip olan bu parke, mekanda şık bir görünüm elde etmek isteyenlerin tercihidir. Karo parkelere marküteri tekniği sayesinde geometrik ve bitkisel desenli motifler işlenmektedir. Bunun yanı sıra talebe göre hayvan motiflerinin de kullanılması mümkündür. Hemen her mekanda son derece eşsiz bir görünüm oluşturan bu parke çeşidi yemek odası, yatak odası ve oturma odası gibi evlerin çeşitli alanlarında da talep görmektedir. Çocuk odalarında kullanılmak istendiğinde ise çiçek, denizatı, yunus gibi çizimler kullanılarak şık bir görünüm elde edilmektedir.

Marküteri Parke Fiyatları 2021

Marküteri parke fiyatları 2021 yılında oldukça merak edilen bir konu haline gelmiştir. Özellikle bu parkenin sağladığı şık görünümü evine yansıtmak isteyen kişiler için fiyatlar çok  önemlidir. Söz konusu parkenin fiyatları istenilen taleplere göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle net bir şekilde fiyatlar ile ilgili bilgi vermek mümkün değildir. Siz de parkepazari.com.tr ile iletişime geçerek fiyatlar ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.