Laminat Parke

Laminat parke, zemin kaplaması olarak kullanılan ve dekoratif özellikleri sayesinde ön plana çıkan ürünlerden bir tanesidir. Renk, model ve kalite bakımından çeşitliliğin oldukça fazla olduğu bu parke çeşidinin üretim aşamaları doğal parke modellerine nazaran farklıdır. Bu yönüyle farklı çözümlere başvurmak isteyenler için laminant parkeyi seçmek oldukça avantajlı bir alternatif olacaktır.

Siz de yaşam alanınızda yenilikci bir seçenekten yarar sağlamak adına laminat parkeyi seçebilirsiniz. Parke Pazarı olarak hem en iyi parke modelleri hem de en iyi parke markaları tercihini yapmanızı kolaylaştırıyoruz. Size sadece uygun renk ve model seçmek kalıyor!

Laminat Parke Nedir?

Laminat parke nedir? sorusu diğer parke seçenekleri ile kıyas yapmak isteyen tüketicilerin merak ettiği en önemli konulardandır. Bu noktadan hareketle yapılacak tanımda öncelikle laminat nedir? sorusuna cevap vermek gerekir. Laminat, renk ve deseni tüketici beklentilerine uygun bir şekilde belirlenmiş kağıdın reçine uygulaması ile levha haline dönüştürülmesidir.  Reçine ile dikkat çekici bir görüntüye kavuşan levhaların fırınlanması sayesinde dayanıklılığı artar.

Laminat işlemiyle elde edilen parkede ise levhanın 7 ile 8 mm kalınlığındaki MDF, HDF ve yonga levhalar ile yapıştırılması işlemidir. İki farklı katmanın birbiriyle bütünleşmesi sonucunda oluşmasının yanında büyük levhalar halinde üretilmesi de dikkat çekicidir. Bu özelliğiyle laminat parkelerin arzu edilen ebatlara göre hazırlanması mümkündür. Kullanıma hazır haldeki lamnat kaplamayla üretildiğinden düzeleme ya da cilalama gibi işlemlere de gerek kalmaz.

Dünyada yaklaşık 40 yıldır kullanılan laminat parke modelleri pek çok yönden kolaylık sağlaması nedeniyle artan taleple karşı karşıya kalır. Özellikle temizlik, uygulama ve bakım yönünden çok başarılı olması laminant parkelerin çok kullanılmasında önemli role sahiptir.

Laminat Parke Neden Tercih Edilmektedir?

Ev, ofis, otel ve diğer pek çok yaşam alanında kullanılan laminat parkelerin tercih edilme nedenleri de farklıdır. Tüketicilerin farklı beklentilerine cevap verebiliyor olmasının detaylarına daha yakından bir göz atabilirsiniz.

 • Ağaç sayısındaki azalma zemin kaplamasında kullanılacak kaynakları tükettiğinden laminat parkeler daha çevreci çözümler sağlar,
 • Bakım ve uygulama esnasında diğer parke modelleri ile kıyaslandığında daha avantajlıdır,
 • Ahşabın gün geçtikçe artan maliyetlerine karşılık laminat parke fiyatları noktasında ciddi bir artış görülmemesi,
 • Görsel açıdan diğer parke modelleri ile arasında bir fark bulunmaması bu parke seçeneğini dikkat çekici yapar.

Siz de bu avantajları ve aşağıda sıraladığımız özellikleri dikkate alarak laminat parke seçimi yapabilirsiniz. Kullanıcı memnuniyetini önemseyen Parke Pazarı, seçim konusunda sizleri özgür bırakırken parke modelleri hakkında da en doğru bilgilere ulaşmanızı hedefler.

Laminat Parkelerin Özellikleri

Laminat parkeler, kendine has özellikleri sayesinde tüketicilerin favorisi konumundadır. Bu nedenle siz de daha önce hiç kullanmadığınız bu parkeleri tercih etmek için tereddütlerden kurtulmak adına aşağıdaki özelliklere bir göz atmalısınız. Böylelikle henüz parke alışverişi yapmadan seçeceğiniz ürünle ilgili bütün detayları öğrenme şansına sahip olabileceksiniz.

Laminat parkeler;

 • Kolay kolay aşınmazken ayakkabı ile temas halinde zarar görmez,
 • Isı yalıtımına destek vermesinin yanında yerden ısıtma sistemleri ile entegre edilebilmektedir,
 • Temizliğinin kolay olması ve kimyasallara karşı dayanıklı olması dikkat çekicidir,
 • Doğal parke modelleri arasında kabul edilmektedir,
 • Koku yapmaması sayesinde ortam kalitesini arttırır,
 • Çizilme ve ezilme gibi olumsuzluklara karşı oldukça dirençlidir,
 • Montajı çok kısa sürede gerçekleşir ve montaj tamamlandığında kullanıma hazırdır,
 • Renginde solma olması söz konusu değildir,
 • Anti-statik ve anti-alerjenik özelliklere sahip modelleri vardır,
 • Sigara külü ve dumanından olumsuz bir şekilde etkilenmez,
 • Kanseri tetikleyecek herhangi bir madde içermez,
 • Bakım konusunda ekstra ekipman ve temizleyiciye ihtiyaç duymadan çözüm sağlar.

Tüm bu özellikleri düşünüldüğünde laminat parke satın almanız sizin adınıza oldukça değerli olacaktır. Bu nedenle de Parke Pazarı ile iletişime geçerek size en uygun seçeneklerden yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Laminat Parke Modelleri

Parke seçerken hangi ürünü satın almanız gerektiği ya da kalite konusunda nasıl bir beklentiniz olduğunu belirlemek hayli özeldir. Zira parke seçerken kaliteyi dikkate almak kadar doğru modeli tercih etmek de önemlidir. Bu bağlamda en çok tercih edilen laminat parke modelleri ile ihtiyaçlarınıza cevap vermenizi öneriyoruz. Peki, parke modelleri konusunda sizi bekleyen seçenekler nelerdir?

Laminat Parke Derzli

Parkeler, üretildikleri malzeme ne olursa olsun zemin kaplamasında doğal bir görüntü elde etmek için tercih edilmektedir. Parkelerin iç içe geçmesi düz ve tek parça bir görsellik ortaya çıkarsa da bazı ürünlerin farklı bir görüntü sunması mümkündür. Bu noktada laminat parke derzli sanki bir seramik gibi derzlerin bulunduğu çözümler sunar. Ortama farklı bir hava katması ve kaliteyi ön plana çıkarması da laminat parkelerle ilgili özel bir detaydır.

Siz de derzli laminat parkeler arasından seçim yaparak ortamdaki görüntüyü daha farklı bir noktaya taşıyabilirsiniz. Seçim yaptığınız parkenin ortama kattığı farklılığı gördükten sonra en iyi parke modelini satın aldığınızı anlayabileceksiniz.

Suya Dayanıklı Laminat Parke Modelleri

Parke satın alırken pek çok tüketicinin kafasında su dökülmesi halinde nasıl bir durum ortaya çıkacağı vardır. Zira suya dayanıklılık olmazsa parkenin şişmesi ve değişimi gerektirmesi söz konu olur. Suya dayanıklı laminat parkeler sıvı teması sonrasında ortaya çıkabilecek bütün problemlerin ortadan kalkmasını sağlar. Böylelikle siz ya da çocuğunuz parkeye su döktüğünde endişelenmenize gerek kalmaz.

Kullanışlı çözümler sağlaması ve kaliteli bir çözüm elde etmenize kapı aralaması adına siz de suya dayanıklı laminat parkeleri seçmelisiniz. Her anlamda başarılı çözümler sağlayacak olan bu seçeneklerin sizin için çok özel getirisi olacağını da unutmamalısınız.

Laminat Parke Markaları

Parke satın alırken daha önce hiç bu konuda bir tecrübeniz olmadıysa ciddi anlamda zorluklarla karşılaşırsınız. Zira bütçenize uygun bazı markalar kalite beklentinizi cevaplamazken hangi markayı seçmenizin daha ideal sonuçlar getireceğini de bilemezsiniz. Parke Pazarı olarak bu zorluğun üstesinden gelmeniz adına sizin için en kaliteli parke markalarını sıralıyoruz.

Parke Pazarı’nda satışa sunulan tüm bu markalar kalite ve yüksek standartları sunarken ihtiyacınızı karşılamada da maksimum verimlilik sağlar. Her biri kendi özelinde kusursuz çözümler yakalamanızı arzu eden parke markaları arasından bütçe ve beğenilerinize göre nihai seçimi yapabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Laminat Parke Renkleri

Laminat parke satın alırken kalite, marka, model ve dayanıklılık gibi detaylara odaklanmak tüketiciler için temel düşüncedir. Bu noktada da daima en iyisi satın alınmak istenmektedir. Ancak laminat parkeler konusunda renklerin de çok özel olduğu unutulmamalıdır. Peki, en çok tercih edilen laminat parke renkleri hangileridir?

Ev dekorasyonunuzda yeniliğe gitmek istediğinizde renkleri değiştirmek istersiniz. Daha ferah ve kullanışlı bir ortam yaratma arzusunda laminant parke seçiminin çok çok özel olduğu açıktır. Ancak bazı tüketicilerin koyu renkler de talep ettiği bilinmektedir. Aşağıda en çok tercih edilen parke renklerine göz atabilirsiniz.

 • Açık Beyaz
 • Gül Rengi
 • Süt Beyaz
 • Kül Grisi

Bu renkler çok tercih edilmelerinin yanı sıra kullanışlılığı sağlamaları açısından da özeldirler. Bu noktada da kalite anlayışında ciddi bir çözüm ortaya koyarlar. Genellikle daha açık renkte tercih edilen parkelerin ortam aydınlatmasında ideal seçenekler getireceği düşüncesi vardır. Siz de parke seçerken bu detayı dikkate alarak hareket etmelisiniz.

Laminat Parke Döşeme Süreci

Parke döşeme işlemleri genel itibarıyla zorlu kabul edilse de doğru aşamaları geride bırakarak bir sonuca ulaşmanız laminat parkelerde kusursuz bir sonuç elde etmenizi sağlar. Bu aşamada laminat parke döşeme sürecini adım adım şu şekilde gerçekleştirmeniz gerektiğini kesinlikle unutmamanız gerekir.

 • Zemin hazırlığını doğru yapmalı ve zeminde kot farkı olmadığından emin olmalısınız,
 • Şap olmayan yerlerde kusursuz bir şap dökme işlemi yapılmalı ve şapın iyice kuruması beklenmelidir,
 • Parke altına nemin önlenmesi amacıyla 2 mm PE-folyo tercih edilmelidir,
 • Parke paketlerini aynı ortamda saklamalısınız,
 • Ortalama sıcaklığın 20 derece olduğu bir ortamda parke döşeme işlemini tamamlamaya özen gösterilmelidir,
 • Parke montajı tamamlandıktan sonra süpürgelik montajını da doğru bir şekilde yapmaya özen göstermek gerekir.

Montaj süreci tamamlandıktan sonra parkenizi test ederek kusursuz bir sonuç ortaya çıktığını görebilirsiniz. Özellikle de laminat parke tercihinde bulunan kimseler için ayrıcalıklı bir sonuç ortaya çıkacağı açıktır. Siz de kalite hissini fazlasıyla alabileceğiniz parke seçenekleri için Parke Pazarı ile iletişime geçebilirsiniz.

Laminat Parke Fiyatları

Laminat parke alışverişi esnasında en çok dikkat çeken husus parkenin fiyatıdır. Çünkü fiyat pek çok tüketicinin göz ardı ettiği detaylardan bir tanesi olsa da daima önemlidir. Yaşam alanınızda farklılığı hissettirecek olan parkeler ile alakalı fiyatları daha yakından incelemek adına fiyatları etkileyen faktörleri değerlendirmekte yarar vardır!

Laminat Parke Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Parke seçmek için fiyatları dikkate alacaksanız fiyatları etkileyen detayları da bilmeniz oldukça önemli olacaktır. İşte laminat parke satın almadan önce mutlaka dikkat etmeniz gereken detaylar!

Parke Markası

Fiyatı etkileyen ilk ve en önemli detay markadır. Başka ürünlerde olduğu gibi parkede de amaç tüketici beklentisini karşılamak olduğundan markaların farklı tasarım ve seçenekleri vardır. En iyi parke markaları genellikle pahalı olurken bazı markaların da daha ucuz olduğundan söz etmek mümkündür. Bu nedenle de parke markası noktasında doğru seçim bütçenize uygun seçeneklerden faydalanmanızı mümkün kılar.

Parke Modeli

Suya dayanıklı parke, derzli parke ve açık renk parkeler farklı modellere işaret ederken kullanılan malzeme bakımından farklıdır. Bu nedenle de parke modellerinin fiyatlar üzerinde farklılık yarattığından söz etmek gerekmektedir. Siz de ihtiyacınıza uygun bir parke modeli satın alarak fiyat noktasında beklentilerinize cevap verecek sonuçlar elde edebilirsiniz.

Parke Renkleri

Laminat parke ya da lamine parke satın alırken renkler fiyatlar üzerinde ciddi anlamda etkili olmaktadır. Bu nedenle de parke satın almadan önce mutlaka renkler arasında nasıl farklılıklar olduğunu değerlendirmeniz gerekir. Renklerin fiyat üzerinde farklılık yaratmasında en önemli hususun kullanılan boya ve diğer malzemeler olduğu açıktır. Açık renkler ile koyu renkler arasında ortaya çıkan farklılığı dikkate alarak kaliteden yana tercih kullanmanız mümkündür.

Defolu Laminat Parke

Laminat parkede en çok merak edilen konulardan bir tanesi de ürünlerin defolu mu yoksa sağlam mı olduğudur. Bu nedenle de defolu laminat parke fiyatları en çok merak edilen konulardan bir tanesidir. Üründe görsel anlamda bir hasar olması ancak işlev kaybının bulunmaması noktasında laminat parke fiyatları düşer. Bu da çoğu tüketici için tercih edilebilir bir durumdur. Siz de defolu ürün satın almak istediğinizde daha uygun fiyatlardan faydalanabileceğinizi görebilirsiniz.

Laminat Parke m2 Fiyatları 2021

Laminat parkelerin fiyatları konusunda hangi faktörlerin etkili olduğunu anladıktan sonra parke mfiyatları ile alakalı değerlendirmeler yapmak oldukça değerlidir. Nitekim parkelerde fiyatlar m2 hesabına göre belirlenmektedir.

Laminat parke m2 fiyatları 2021 yılında ufak da olsa artış göstermiştir. Özellikle de malzeme fiyatlarında görülen artışlar ve kalite noktasında beklentilere cevap vermek adına yeni modellerin ortaya çıkması bu noktada önemlidir. Siz de laminat parke m2 fiyatları 2021 ile alakalı araştırmalar yapıyorsanız en uygun seçenekler için Parke Pazarı’nı tercih edebilirsiniz.

Ürünlerimizi ister toptan ister perakende bir şekilde satın alabilirsiniz. Özellikle de kalite ve performans odaklılığı dikkate alarak tercih edebileceğiniz Parke Pazarı sayesinde siz de kaliteden yana tercih kullanabilirsiniz.

En Ucuz Laminat Parke Fiyatları

Parke fiyatlarında pek çok faktörü dikkate alsanız da sizin için amaç en ucuz laminat parke fiyatları konusunda sonuca ulaşmak mıdır? O halde yapmanız gereken sadece bizimle iletişime geçerek beklentilerinizi aktarmaktır. Parke Pazarı, kalite ve odaklılığı dikkate alırken tüketici ihtiyaçlarına da maksimum manada cevap vermeyi başarır.

Laminat Parke ile Alakalı Merak Edilen Diğer Konular

Laminat parke ahşap malzemenin sıkıştırılarak ev, ofis, büro, daire ve konut zeminlerinde hem estetik hem de ısı yalıtımını sağlamak amacıyla kullanılmaya başlanmıştır. Laminat parke döşeme uygulaması ilk olarak Avrupa ülkelerinde gelişmiştir. Zaman içerisinde üzerinde yapılan çalışmalarla birlikte laminat parke kullanımı artmıştır. İlk zamanlarda estetik kaygı çok fazla önemsenmez iken günümüzde üretilen laminat parke modellerinde ise şıklık, görünüm ve uyumluluk öne çıkmaktadır. 

En iyi laminat parke uzun ömürlü, sağlam ve suya dayanıklı laminat parkedir. Laminat parkenin suya dayanıklı olması kullanıldığı ortamda suyun parke ile temasında parkenin işlevsiz hale gelmemesi için son derece önemlidir. Öte yandan laminat parkeler derzli ve derzsiz olarak iki kısımda incelenmektedir. Derzli laminat parkeler birbirine geçmeli olduğundan dolayı kolaylıkla kurulumu yapılmaktadır. Derzli parkelerin kullanım ömrü derzsiz olanlara göre daha uzun olmaktadır. Ayrıca derzli parkeler aşınma, çökme, yıpranma ve kırılmalara karşı da daha fazla dayanıklıdır. Ancak derzsiz laminat parkelerin de avantajları bulunmaktadır. Dolap, masa, raf, koltuk ya da eşyaları kaydırırken zemin tek parça olduğundan dolayı bir takılma söz konusu olmayacaktır. Zeminin tek parça olması temizleme açısından da kolaylıklar sağlar.

LAMİNAT PARKE FİYATLARI

Laminat parke fiyatları birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Laminat parkenin kalınlığı, kalitesi, markası, cinsi, modeli, kullanım amacı, derzli ya da derzsiz oluşu fiyatı doğrudan doğruya etkilemektedir. En ucuz laminat parke fiyatları parke pazarı farkıyla sizlerin kullanımınıza uygun seçeneklerle sunulmaktadır. Diğer yandan laminat parkelerin satışında metrekare hesabı uygulanmaktadır. Laminat parke metrekare fiyatı da özellikle markadan markaya değişkenlik göstermektedir. Parke Pazarı ile fiyatları karşılaştırma imkanınız olduğu gibi size en yakın parke bayisine de ulaşmanız mümkündür. Böylelikle en hızlı bir biçimde en ucuz laminat parke metrekare fiyatına ulaşabilirsiniz. 

Laminat parkelerin suya dayanıklı olması da  fiyat skalasını değiştirmektedir. Sudan hemen etkilenen, kabaran, çatlayan veya kırılan laminat parkelerin fiyatları suya dayanıklı laminat parke fiyatlarına göre daha düşüktür. Her bütçeye uygun laminat parke modellerine doğrudan ulaşmak mümkündür. İster internet üzerinden ister direkt bayiden laminat parkeler satın alınabilir. Her ikisinin de kendine göre avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Burada önemli olan kaliteyi en uygun fiyata satın alabilmektedir. Derzli laminat parke fiyatları diğer laminat parke fiyatlarına nazaran daha stabil düzeydedir. Fiyat değişkenliği oldukça düşüktür.        

LAMİNAT PARKE RENKLERİ

Bugünün insanlarının arzu, istek, estetik ve tercih kaygıları birbirinden farklı olmaktadır. Özellikle de söz konusu laminat parke olunca her şey gözler önüne seriliyor. Mobilyalarla uyumlu mu olacak? Perdeler ve dolaplar parkeden ayrı mı görünmeli? Odanın daha ferah görünmesi için hangi renk parke seçmeliyim gibi sorulara karşılık olarak verilebilecek yanıtlar çok sayıda olmaktadır. Dolayısıyla renk tercihleri konusundaki kararsızlık oldukça yaygındır. En çok tercih edilen laminat parke renkleri daha çok krem, bej, açık kahve, koyu kahve, beyaz, siyah ve diğer krem rengi tonları öne çıkmaktadır.

Renkler daha çok dekorasyon noktasında kişilerin tercihlerine yakınlaşmaktadır. Öte yandan en iyi laminat parke rengi olarak krem, kahverengi ve tonları herkes tarafından hem ofis hem de ev için seçilebilmektedir. Parke renginin seçimi noktasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Özellikle de mobilya, kullanılan eşyalar ve duvar boyası laminat parke rengini de belirlemektedir.    

LAMİNAT PARKE MODELLERİ

Laminat parke çeşitleri ve modelleri kendi içerisinde kullanım amacı ve ortamına göre farklılık göstermektedir. Parke Pazarı’nda bulunduğunuz göre kullanım amacı geniş birçok parke çeşiti bulunmaktadır. Genel hatlarıyla toplamda yedi başlıkta laminat parke çeşitlerini inceleyeceğiz. 

Ev Tipi Ekonomik Parkeler

Ev tipi parke, laminat parkelerin kullanım ortamında daha az sayıda kişi tarafından kullanılmasıdır. Ekonomik oluşu hemen hemen her bütçeye uygun seçenekler sunmaktadır. Parka Pazarı’nın öncü bir firma oluşu, kaliteyi en uygun fiyatlara almanızı sağlamaktadır. Öte yandan ev tipi ekonomik parkelerin çekirdek aileler için en iyi seçenek olduğu da bilinmektedir. Farklı renk skalalarına sahip laminat parke modelleriyle rv tipi ekonomik parkeler tam da sizin için tasarlanmış olmalı. 

Ev Tipi Lüks Parkeler

Ev tipi lüks parkeler ise hem daha çok geniş aileler tarafından tercih edilen hem de kullanım ömrünün daha uzun olmasını isteyenler için kaçınılmaz fırsatlar yaratmaktadır. Ayrıca ev tipi lüks parkelerin renk çeşitliliği daha yüksek olmaktadır. Ancak ev tipi lüks parkelerin fiyatları ekonomik ev tipi parkelere göre daha düşüktür. 

Orta Yoğun İş Yeri ve Ticari Alanlar İçin Parkeler

Laminat parkelerin sıklıkla kullanıldığı alanlardan birisi de ofis, büro ve iş yerleridir. Çalışan sayısına bağlı olarak değişen parke kullanım modelleri özellikle de orta yoğun iş yeri ve ticari alanlar için önemli yer tutmaktadır. Ortamdaki kişi sayısında yaşanan herhangi bir artış söz konusu olduğunda parkelerin yıpranma daha da artacaktır. Bu nedenle de iş yerine uygun kaliteli ve uzun ömürlü laminat parkeler tercih edilmelidir.       

Aşırı Yoğun İş Yeri ve Ticari Alanlar İçin Parkeler

Çalışan sayısının çok daha fazla sayıya ulaştığı iş yerleri için daha farklı niteliklere sahip laminat parkeler tercih edilmelidir. Özellikle de yıpranma, aşınma ve kırılma olasılığının arttığı durumlarda kalite açısından daha iyi olan parkeler kullanılmalıdır.     

Spor Salonları İçin Özel Parkeler

Spor salonlarına özel olarak tasarlanan laminat parkeler hem spor aletleri için hem de spor yapanlar için olası risklerin en aza indirilmesinin yolunu açmaktadır. Çok ağır olan spor aletlerinin taşınması, kaydırılması ve yerinin değiştirilmesi işlemlerinde  özellikle de derzli laminat parkeler sorun çıkarabilmektedir. Bu sebeple de spor salonlarının zeminlerine farklı özelliklere sahip parkeler üretilmektedir.      

Sessiz Parkeler

Parkelerin tercih etmeyenlerin en fazla muzdarip olduğu konu parkelerin çok fazla ses çıkıyor olmasıdır. Oysaki geliştirilen yeni tip laminat parkeler sesin azaltılmasını sağlamaktadır. Böylelikle daha fazla kişi tarafından tercih sebebi haline gelmektedir. 

Özel Laminat Parkeler

Kategorize edilen laminat parkelerin dışında, sizler de kendi fikirlerinizi ve düşüncelerini sıralayarak özel tipte laminat parkeler tasarlanabilmektedir. Özel laminat parkelerin birçok avantajı bulunmakla birlikte bazı dezavantajları da söz konusudur. Avantajları noktasında kendi zevkinize göre hem işletmenizi hem de evinizi dekore edebilirsiniz. Ancak bu durumun bir dezavantajı vardır. Diğer kategorize edilen laminat parke fiyatlarına göre özel olarak tasarlanan laminat parke fiyatları daha pahalıdır.   

PARKE SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Laminat parkenin çok yaygın bir şekilde kullanılması çeşitliliğini de etkilemiştir. Çok sayıda model, renk, mark ve tipe sahip laminat parke seçimini yapmak da son derece güçleşti. Dolayısıyla laminat parke seçerken bitmeyen karar verme süreçleri gelişebilmektedir. Bu durumun önüne geçebilmek için laminat parke seçiminde size kolaylık sağlayacağını düşündüğümüz önemli noktaları öne çıkarak bir yazı oluşturduk.

Hangi parke modelini tercih ederseniz edin ilk ve temel tercih nedeniniz kalite olmalıdır. Bazı laminat parkeler şekli, modeli, rengi ve dokusu hoşunuza gidebilir. Ancak her haliyle estetik olan bir laminat parke kısa ömürlü olabilir. Bundan dolayı da en iyi seçim en kaliteli laminat parkeyi bulma sürecidir.

Laminat parke seçimi yaparken özellikle de renk konusunda mobilyalarınızı göz önünde bulundurmalısınız. Ortamdaki eşyalarla bir bütün oluşturan parke model ve renkleri daha estetik bir görünüme sahip olmasını sağlayacaktır. Öte yandan sadece mobilyalar değil; duvar renginin de parke renkleri ile uyumlu olması tercih edilmektedir.

Parke seçiminde etkin olan bir diğer faktör ise alanın fonksiyonel kullanımıdır. Laminat parke genel olarak ofis tipi ve ev tipi laminat parke şeklinde iki gruba ayrılmaktadır. Bu ayrımda esas olan ortamdaki kişi sayısıdır. Kişi sayısı arttıkça daha dayanıklı laminat parkeye ihtiyaç duyulmaktadır. Dolayısıyla dayanıklılık, kalite ve deformasyon durumu dikkate alınmalıdır.

Laminat parkelerin kalınlık düzeyleri de parke seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Parkenin çok ince ya da çok kalın olması tercih edilmez. Konutlarda, ofislerde ve diğer kullanım alanlarında ısı yalıtımı açısından 10 mm kalınlığındaki laminat parkeler seçilmelidir. 

LAMİNAT PARKE MARKALARI NELERDİR?

Laminat parke markaları çok çeşitlidir. Bu çeşitliliğin sebebi kalitedir. Her parke üreticisi daha iyi laminat parkeyi ürettiğini öne sürmektedir. Peki biz hangi markanın daha kaliteli olduğuna nasıl kanaat getireceğiz. Burada esas olan parkenin kullanım ömrünün uzunluğu, dokusu, hangi kullanım sınıfında yer aldığı ve sağlamlığı öne çıkmaktadır. Bazı markaların daha fazla kullanıldığı, tercih edildiği durumlarda söz konusu laminat parke markasına olan güvenin yüksek olduğunu söylemek mümkündür. 

Laminat parke markaları arasında çok düşük fiyatlı olanlar da çok yüksek fiyatlı olanlar da bulunmaktadır. Ancak bizler laminat parke markalarını sıralarken fiyata göre değil kaliteye göre sıralayacağız. Laminat parke markaları arasındaki ölçüt kalite, kullanılabilirlik ve antibakteriyel olan olacaktır.   

Genel hatlarıyla laminat parkeler çeşitli sınıflara ayrılmaktadır. Her marka kendi kalite standartlarına göre her sınıfın yapısına uygun laminat parke üretmektedir. Her parke sınıfının kullanım ömrü farklıdır. 21 numaradan başlayan sınıflar 33 numaraya kadar gidebilmektedir. Bu sınıflandırmada kullanım ömrü 10 yıldan 25 yıla kadar yükselmektedir. Laminat parkenin kalitesi ile markası arasında önemli bir bağlantı vardır. Parke sektörüne öncülük etmiş olan markalar göz önünde bulundurulduğunda kullanışlı, uzun ömürlü, kaliteli, sağlık açısından bir tehdit oluşturmayan ve estetik bir görünüme sahip parke olma özelliği taşımaktadır.

Laminat parke, en fazla tercih edilen parke modelidir. Bu nedenle de yüzlerce marka tarafından üretiminin yapılmasına neden olmuştur. Öte yandan sınıflara ayrılan parkelerden de 30. ve 31. sınıf parkeler sıklıkla tercih edilmektedir. Ürünün yerli olmasına dikkat edilmelidir. İthal bir laminat parke satın alacaksanız dahi Çin menşeli bir laminat parke olmamasına özen gösterilmelidir. 

En iyi laminat parke markaları dendiğinde ise karşımıza birden fazla marka çıkmaktadır. Sizler için bir filtreleme uygulayarak en iyi laminat parke markalarını sıralayacağız. Çamsan laminat parke markası kalite açısından en iyi laminat parke markaları arasında yer almaktadır. Bunun dışında 6mm Terraclick, Poloclick, Terraclick ve Krono Original laminat parkeler de sıklıkla tercih edilen markalar arasındadır. Parkelam, Kronotex, Vario ve Floorpan laminat parke markaları da yine ofis, ev, iş yeri ve büroların zeminlerine uzun soluklu kullanımlar için uygulanabilmektedir.  

LAMİNAT PARKENİN AVANTAJLARI NELERDİR?

Sağlam Bir Yapıya Sahiptir: Darbe, ağırlık, basınç ve baskıya karşı sağlam bir yapısı vardır. Yüzey yapısındaki sert kaplama sayesinde aşınma, kırılma, çizilme ve deforme olmaya karşı dayanıklıdır.
 
Kurulumu Kolaydır: Hızlı, pratik ve kolay kurulumu sayesinde hemen hemen her yerde kullanılmaktadır. Kurulumunun kolay olması en önemli tercih sebebidir. Evin bütün odalarının laminat parke ile kaplanması evin büyüklüğüne göre 1-3 işgünü içerisinde tamamlanmaktadır. 
 
Görünümü Doğaldır: Laminat parke, doğal görünüme sahip olmakla birlikte çoğunlukla ahşaptan üretilmektedir. Ahşap malzemeye sahip olması ortamdaki mobilyalarla uyumlu hale gelmesini de sağlamaktadır. 
 
Dayanıklıdır: Ortamdaki mobilyaların ağırlıkları laminat parkeyi etkilememektedir. Laminat parke ezilmelere, kırılmalara ve baskılara karşı son derece dayanıklıdır.
 
Solmaz: Laminat parkelerin renginde bir değişim olmaz. Doğrudan doğruya güneş ışığına maruz kalsalar dahi rengi solmaz. Laminat parkeler ultraviyole ışınlarına karşın dayanıklıdır. 
 
Su Geçirmez: Laminat parkelerin döşeme esnasında bir sorun oluşmadıysa eğer su geçirmesi mümkün değildir. Önemli olan doğru bir şekilde kurulumunu sağlamaktadır. 
 
Uzun Ömürlüdür: Laminat parkenin kullanım süresi oldukça uzundur. Dokusu, yapısı ve kullanım yönü ele alındığında ortalama ömrü 20-25 yıl olmaktadır.
 
Isı İletkenliğine Sahiptir: Özellikle yerden ısıtmalı ortamlarda parkenin ısı iletkenliğine sahip olması önemli olmaktadır. Laminat parke ısı iletkenliğini maksimum seviyelere taşımaktadır. 

Sağlıklıdır: Laminat parke, alerjilere karşı yüksek bir koruma sağlamaktadır. Toz, kırıntı, saç ve kıl taneleri parkeler üzerinde saklanamazlar. Böylelikle kolayca temizlenebilir.

SIKÇA SORULAN SORULAR (S.S.S)

Laminat parke zemine nasıl döşenir?

En iyi laminat parke döşemesi için zeminin mutlaka düz ve pürüzsüz olması gerekmektedir. Öte yandan zeminin sadece düz ve pürüzsüz olması yeterli değildir. Nemli ve ıslak olan zeminlerde laminat parke döşemesi olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Laminat parke döşemesi yapılacak olan ortamın oda sıcaklığı da 25 derecenin altında tutulmalıdır. Aşırı soğuk ya da aşırı sıcak olan ortamlarda uygulanan laminat parkeler de pek sağlıklı olmamaktadır.

Laminat Parke Nasıl Temizlenir? 

Sahip olduğunuz parkelerin kullanım ömrünü uzatmak mı istiyorsunuz? O halde mutlaka periyodik olarak temizleme işlemini uygulamalısınız. Laminat parke temizliğinde zemin temizleyici deterjanları kullanabilirsiniz. Ancak bu noktada dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta söz konusudur. Temizleme işlemi sonrasında parkenizin kuru kalmasına özen göstermelisiniz. Nemli ya da ıslak kalan parkelerin zaman içerisinde kabarma ihtimalini arttırabilirsiniz. Laminat parkeleri temizlerken işlem esnasında ve sonrasında temiz su ile durulamakta fayda vardır. Temiz su ile temizleme işlemi leke oluşumunun önüne geçecektir.    
 
Laminat Parke Nasıl Parlak Görünüme Sahip Olabilir?
 
Parkeler için özel olarak tasarlanmış temizleyicileri tercih etmelisiniz. Zemin parlatıcı sert malzemeleri kullandığınızda laminat parkeler zamanla aşınabilir veya iz kalabilir. Bunun esas sebebi ise o parlatıcıların farklı kimyasal bileşenlere sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Parke parlatma işlemini kendine meslek edinenlerin ise daha profesyonel bir yaklaşım sergilemesi gerekmektedir. Özellikle de cila makinası kullanılması laminat parke zeminini daha da parlak görünüme kavuşturacaktır.      
 
Laminat Parke Nasıl Sökülür?

Laminat parke sökümü daima duvar diplerindeki süpürgeliklerden itibaren başlanır. Ortamda bulunan bütün süpürgelikler söküldükten sonra ince bir spatula yardımıyla laminat parkeler yapboz gibi tek tek sökülebilir.