LAMİNE PARKE

Lamine parkeler, masif parkelerden meydana gelmektedir. Her parça dik bir açıyla birbirine eklemlenmektedir. Genel olarak parke yüzeyi rugan bir tabakaya sahiptir. Lamine parkeleri oluşturan masif parkeler sürekli olarak sistre edilebilir bir yapıya sahiptir. Lamine parke uzun ömürlü kullanıma müsait bir parke tipidir. Lamine parke nihai malzemelerdir. Dolayısıyla doğrudan zemine uygulanabilir bir niteliğe sahiptir. Lamine parke yan ve uç kısımlarında özel girinti ve çıkıntılara sahip olduğu için kurulum ve montajı son derece kolay olmaktadır. Doğrudan zemine uygulanan lamine parkeler ekstra cilalanmaya ihtiyaç duymazlar.

Lamine parke, çevre dostu ve doğaldır. Ağaç malzemenin kimyasal etki altında kalmadan işlendiği masif parkeler, kaliteli olması nedeniyle çok fazla tercih edilmektedir. Masif parkelerin fark bir versiyonunu oluşturan lamine parkeler ısı yalıtımı ile de öne çıkmaktadır. Ayrıca doğal malzemeden imal edilmesi çatlama, kırılma, çökme ve yüzey soyulmaları ile karşılaşılmaz.

Tabakalardan oluşan lamine parke de en sağlam tabaka en üstte yer almaktadır. Alt katmanlara inildikçe tabakaların yapı değerleri de farklılaşmaktadır. Lamine parkelerin fiyatı masif parkelere göre daha yüksektir. Bunun temel sebebi ise lamine parkenin masif parke ve farklı ağaç tiplerinden oluşmasıdır. Lamine parke seçerken dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Özellikle lamine parke parçaları arasında boşluk oluşmaması için birbirine tam ve işlevsel olarak nitelikte olması önemlidir. Keza aralarda oluşabilecek en ufak boşlukta su sızıntısı parkeleri kabartabilir.

Lamine parkelerin üretimi iki farklı tiptedir. Çift katmanlı ya da üç katmanlı lamine parkeler bulunmaktadır. Çift tabakalı lamine parkeler daha yumuşak ve esnek bir yapıya sahip iken; üç tabakalı parkeler ise daha sert bir yapıya sahip olmaktadır.

Lamine parkelerin montaj süresi oldukça kısadır. Lamine parkelerin kurulumu diğer parke türlerine nazaran kısa süreli olmaktadır. Ayrıca lamine parkeler doğru bir şekilde kurulumu sağlandığında kabarması, çökmesi, kırılması ve aşınması mümkün değildir. Çok yoğun bir şekilde suya maruz kalsa dahi kaliteli yapısı sayesinde korunaklı olmaktadır. 
Lamine parkelerin yüzeyleri pürüzsüz ve kusursuzdur. Bu nedenle de zemin üzerinde yapılacak temizlik de oldukça kolay olmaktadır. Lamine parkeler solmaz ve renklerinde bir değişim gerçekleşmez. Uzun yıllar kullanabileceğiniz lamine parkelerin yenilenme ve değiştirme süreçleri de kolay olmaktadır.

Lamine Parke Kurulum ve Montajı Nasıl Olmaktadır?

Zeminin kuru ve pürüzsüz olmasına dikkat edilmelidir. Dolayısıyla zemine lamine parke için şilte serilmeden önce zemin kontrolü yapılmalıdır.
Zıvana aracılığıyla uygulanacak olan lamine parkelere zıvananın duvara dönük olması gerekmektedir. Duvara dönük bakan zıvananın içerisine yapıştırıcı tutkal konulmalıdır. 
Yine duvar ile parke arasına korunaklı bir alan oluşturabilmek için kama kullanılması önemlidir. 
Parke üzerinde herhangi bir iz kalmaması sebebiyle nemli bezle temizlenmelidir.
Duvar ile parke arasına konulan kamalar kaldırılmalı ve duvar diplerine süpürgelik döşenerek işlem tamamlanmalıdır.