Lamine Parke

Lamine parke, yaşam alanınızın dekorasyonu esnasında kullanabileceğiniz kaliteli zemin kaplama çözümlerinden bir tanesidir. Mekânın dekoratif özelliklerini ön plana çıkarırken işlevsel anlamda da oldukça ilgi çekici bir sonuç yakalamak adına lamine parkeyi tercih edebilirsiniz. Renk, model ve kalınlığı noktasında sizi fazlasıyla tatmin edecek lamine parkeyle alakalı bütün detaylara daha yakından bir göz atmaya ne dersiniz?

Lamine Parke Nedir?

Lamine parke nedir? sorusu dekorasyon konusunda farklılığa imza atmak isteyen pek çok tüketicinin aklına gelir. Çünkü parke genel itibarıyla tek bir çözüm olarak değerlendirilmektedir. Ancak lamine başta olmak üzere pek çok parke modeli tüketicilerin kullanımına sunulmaktadır. Bu bakış açısıyla lamineyi diğer parke modellerinden ayıran nedir?

Lamine parkeler; iki ya da 3 katman şeklindeki masif ahşap tabakaların 90 derecelik açıyla yapıştırma işlemi sonrasında elde edilmektedir. %100 doğal olmasının yanı sıra üst kısımda kullanılan malzeme oldukça kalitelidir. Alt katmanlarda ise genellikle ‘Rubberwood’ ya da ‘Hevea Brasiliensis’ olarak bilinen ağaç türü tercih edilmektedir.

Yüksek standartlarda üretim teknolojisi kullanılan lamine parkede üretim giderlerinin fazla olması bu zemin kaplama çeşidini değerli kılar. Üretimi esnasında lamine yani yapıştırma işlemi tercih edildiğinden bu parkeye ‘Lamine’ adı verilmektedir.

Lamine Parke Modelleri

Lamine parke modelleri; kullanım alanı ve amacına göre farklılık göstermektedir. Özellikle de 2 ve 3 katlı lamine işlemiyle hazırlanan parkeler arasında ortaya çıkan farklılıklar nedeniyle modellerin çeşitlendiğini ifade etmek gerekir. İş yeri, ev ya da ortak kullanım alanlarında tercih edilecek parke seçenekleri arasında ufak farklılıklar olabileceğini unutmamalısınız.

Parke satın almak isteyen kimseler için genellikle fiyatı etkileyen detaylar olarak kabul edilen dayanıklılık ve kullanışlılık modellerdeki çeşitliliğin temelidir. Bu nedenle de bir parke alışverişi esnasında modellere sadece renk yönünden bakmamanız gerekir.

Lamine parke modelleri arasında renk farklılıklarının yanında doku farklılıkları da vardır. Bu nedenle de seçim yaparken beklentilerinize en iyi cevap verecek seçenekleri incelemelisiniz. Parkepazari.com.tr bu konuda en ideal çözümleri sizlerle buluşturur. Size sadece seçim yaparak kaliteden yana tercih kullanmak kalır.

Lamine Parke ile Laminat Parke Arasındaki Farklar

Lamine parkeler ve laminat parkeler birbiriyle en sık karıştırılan iki üründür. İsmen aralarında bir benzerlik olsa da kullanılan malzeme ve kalite bakımından çok da benzer olmadıklarını ifade etmek gerekir. Tüketici tercihlerine göre kendi özelinde avantajı olan 2 parke modelinin farklarına daha yakından bir göz atmalısınız!

 • Lamine parkenin ara katmanlarında doğal malzeme kullanılan bir ürünken laminat parkede ara katmanlarda MDF kullanılmaktadır.
 • Laminat bir parke çeşidinden ziyade bir kaplama malzemesi olurken lamineyse doğrudan parke olarak kabul edilmektedir.
 • Lamine parkeler %100 doğal bir malzemedir anca laminat parke yapay unsurlar içermektedir.
 • Laminat parke kullanışlı olsa da lamineyle kıyaslandığında kullanım ömrü ve kalitesi daha düşüktür.
 • Kalite ve kullanışlılık dikkate alındığında lamine parke laminat parkeye nazaran daha pahalıdır.

Tüm bu farklılıkları lamine parkeyi ön plana çıkarsa da kullanıcıların tercihine bağlı olarak bir seçim yapmak çok daha değerlidir. Siz de farklılıkları bilerek harekete geçmeli ve size en uygun olduğunu düşündüğünüz parkeyi satın almalısınız.

Lamine Parke Renkleri

Lamine parkenin doğal ve kullanışlı bir çözüm olması renkler konusundaki çeşitliliği sayesinde de ön plana çıkıyor. Açık ve koyu renklerin neredeyse tamamında parke alternatifine başvurmak adına lamine parkeyi tercih edebilirsiniz. Yaşam alanınıza kalite katacak lamine parke renkleri sayesinde arzu ettiğiniz sonuca ulaşabilirsiniz.

Parkepazari.com.tr olarak hem renk hem de kalite konusunda taleplerinize en ideal şekilde cevap veriyoruz. Kaliteden yana taviz vermeyen bakış açımızla sizlerin ihtiyacını karşılamayı önemsiyoruz. Ürün gamımızda bulunan lamine parkelerin renkleri arasından bir seçim yaparak siz de en ideal çözüme ulaşabilirsiniz.

Lamine Parke Nasıl Döşenir?

Lamine parke döşemesi, parkenin kalitesini ortaya çıkarmak açısından değerlidir. Zira parke döşenirken yanlış uygulamaların gerçekleşmesi kaliteli bir üründen verim alınamamasına yol açacaktır. Bu anlayıştan hareketle lamine parkenin döşemesi esnasında aşağıdaki detaylara dikkat edilmelidir.

 • Lamine parkenin döşeme işlemi öncesinde yere uygun kalınlıkta şilte serilmelidir,
 • Şilte serme işlemi sonrasında dışı zıvana duvar tarafına gelecek şekilde döşeme yapılmalıdır,
 • Duvar ve parke arasında koruyucu kama tercih ederek olumsuzlukların önüne geçilmelidir,
 • Dışı zıvanaların iç kısmına tutkal sürüldükten sonra döşeme gerçekleşmelidir,
 • Döşeme esnasında parkeye zarar vermeyecek şekilde takozla sıkıştırma yapılmalıdır,
 • Tutkalın yüzeye taşması halinde tutkal temiz bir bezle temizlenmelidir,
 • Birbirini takip eden parçaların çizgileri arasında en az 50 cm aralık olmalıdır,
 • Plakaların sıkıştırılması esnasında manivela kullanılmalıdır,
 • Döşeme tamamlandığında kamaların sökülmesiyle birlikte oluşan boşluklar süpürgelik kullanılarak kapatılmalıdır.

Lamine parkenin döşeme işlemiyle alakalı çok titiz bir çalışma gerçekleştirilmesi gerekirken ön hazırlıkların da tamamlanmış olması gerekir. Aksi takdirde zeminden kaynaklanan problemler lamine parkenin kalitesine zarar verir. Peki, parke döşenecek zemin nasıl olmalıdır?

Lamine Parke Döşenecek Zeminin Özellikleri

Zemin kaplaması yaparken sadece parkenin kalitesine odaklanmak doğru sonuçlar vermeyebilir. Bu nedenle de zemin kaplamasının kalitesini iyileştirecek olan zeminin de kusursuz olması gerekir. Aşağıda sıralanan özellikle parke döşeme süreci öncesinde mutlaka dikkat edilmesi gerekenlerdir.

 • Şap, sıkı bir şekilde olmalı ve çatlaklar bulunmamalıdır,
 • Çiviyle şapın kontrol edilmesi sonrasında iz ya da tozlanma gerçekleşmemelidir,
 • Şapın yeterince kuruduğundan emin olunmalıdır,
 • Herhangi bir çatlak mevcutsa bu çatlakların çimentoyla doldurulmasına özen gösterilmelidir,
 • Zemin düz ve kot farkı olmayacak şekilde hazırlanmalıdır.

Bu özellikleri taşıyan bir zemin lamine parkenin uygulaması için kusursuzdur. Böylelikle seçilen parkenin kalitesi tam anlamıyla ortaya çıkar.

Lamine Parke Kalınlığı

Lamine parkenin kalınlığı, zemin kaplama konusunda önemli detaylardan bir tanesi olarak kabul edilmektedir. Küçük detaylar olsa da mekânda kullanılan parkenin kolay yıpranmaması ve uzun ömürlü kullanılması adına kalınlık önemlidir. Siz de parke kalınlığı konusunda hassas davranarak en başarılı sonucu yakalayabilirsiniz.

Lamine parkelerde standart kalınlık üst katman için 3 ile 6 mm arasında değişkenlik gösterir. Bu değerlerden daha düşük kalınlıktaki lamine parkeler kullanışlı olmadığı gibi çok tercih edilmemektedir. 1 mm ve 2,5 mm arasındaki lamine parkelerin birkaç silmeden sonra deforme olması bu zemin kaplama seçeneğinin tercih edilesi olmamasını sağlar.

Kalınlığın bir parçası olarak lamine parkenin tabakaları arasında kot farkı olmayacak şekilde üretilmiş olması gerekir. Zira kot farkı sıkışmayı engelleyeceği gibi su sızıntısı durumunda olumsuzlukları da beraberinde getirecektir. Bu küçük ama önemli detayı dikkate almadan gerçekleştireceğiniz alışveriş ciddi problemlere de yol açacaktır.

Lamine Parke Fiyatları 2021

Lamine parke fiyatları 2021 yılında da en çok merak edilen konular arasında yer almayı başardı. Bu nedenle de parke alışverişi yapan bir tüketici için akla gelen ilk soru lamine parke fiyatları ne kadar şeklinde olur. Siz de bu konuda soru işaretlerine sahipseniz ürünlerimizi hemen incelemeye başlayabilirsiniz. En güncel lamine parke fiyatları için parkepazari.com.tr avantajını yaşamaya başlayabilirsiniz. Ürün standartlarında taviz vermediğimiz gibi sizlerden gelecek taleplere en uygun çözümleri sunacağımızı da bilmelisiniz.