MARKÜTERİ PARKELER

Marküteri geleneksel bir sanattır. Bu sanattan esinlenerek oluşturulan geometrik şekillerle üretilen parkelere ise marküteri parke adı verilmektedir. Genel olarak da karo biçiminde olan parkeler marküteri olarak bilinmektedir. Marküteri parkeler oteller, konferans salonları ve daha çok geniş salonların estetik görünümüne şıklık katmak için uygulanmaktadır. Daha oryantalist bir görünüm sunabilmek için marküteri parke tercih konusu olabilmektedir.

Marküteri parkeler, sadece geleneksel ve klasik motiflerle değil aynı zamanda günümüz motif ve şekilleriyle de uygulanabilmektedir. Marküteri sanatı, bir zemin süsleme sanatıdır. Özellikle de Mısır merkezli geliştiği düşünülmekle birlikte Osmanlı döneminde de en parlak çağını yaşadığı söylenebilir. Öte yandan genel hatlarıyla bordür zeminler üzerinde ortama uygun tip, model ve renkte seçilebilen bir parke türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Marküteri parkeyi hemen hemen her yere uygulamak mümkündür. Ofis, ev, yazlık, otel, büro ve iş yerlerinde sıklıkla tercih edilmektedir.

Marküteri parke modeli köşklerin, villaların ve özel olarak tasarlanmış odaların dekorasyon ve mobilya bütünlüğüne bir renk katmaktadır. Bundan dolayı da marküteri parkeler gösterişli salonlar açısından en gelişmiş parke seçeneğini sunmaktadır. Özellikle lazer kesim teknolojisinin gelişmesiyle birlikte istenilen bütün geometrik şekiller zemin süslemelerinde kullanılmaktadır. Öte yandan bir gruba ait simge,arma ve logoları da zemine işlemek mümkündür. Zeminin ortamın atmosferi açısından ne denli özel bir alan haline geldiğini ifade etmektedir.