Masif Parke

Masif parke, zemin kaplama ürünleri arasında en dikkat çeken seçeneklerden bir tanesi olarak kabul edilmektedir. Doğal, kullanışlı ve kaliteli bir seçenek olmasıyla dikkat çeken masif parkeler ev, iş yeri ve ortak kullanım alanlarında tercih edilmektedir. Siz de yaşam alanınıza değer katacak bir zemin kaplaması için masif parkeyi seçebilirsiniz.

Masif Parke Nedir?

Masif parkeler, değerli ağaçlardan elde edilen ahşabın herhangi bir kimyasal malzemeyle temas etmeden hazırlanan üründür. En çok tercih edilen parke modeli olmasının yanı sıra doğal yapısı sayesinde de kalitesini hissettirir.

Masfi parkenin hammaddesi Afrika ve Asya’dan gelen tomruklardır. Bu bölgelerde yetişen dayanıklı ve uzun ömürlü ağaçlardan elde edilen masif parkenin genellikle yapraklı ağaç türlerinden üretildiği bilinmektedir. Masif parke üretimi esnasında yerli ve ithal seçenekleri tercih etmek söz konusu olsa da en çok kullanılan ağaçlar aşağıdaki gibidir.

 • Meşe
 • Kayın
 • Kestane
 • Dişbudak
 • Maun
 • Merbau
 • Bubinga
 • Sapelli
 • Dibetou
 • İroko
 • Wenge

Masif parkenin farklı ağaç türlerinden üretilebiliyor olması kalite standardını yukarı taşırken çeşitliliği de destekler. Bu nedenle de kararsız kalan tüketiciler için masif parkeyle farklı taleplere cevap vermek mümkündür.

Masif Parke Neden Tercih Edilmelidir?

Masif parke, doğallığı sayesinde ön plana çıkan bir seçenek olsa da bu özelliğinin yanında pek çok detayıyla da özeldir. Bu bağlamda bir masif parke tercihi öncesinde sizi bekleyen avantajların neler olduğunu bilmelisiniz. Aşağıda masif parkenin kalitesini destekleyen özelliklerine daha yakından göz atabilirsiniz.

 • Doğal malzemelerle üretildiğinden insan sağlığını riske atmaz,
 • Görsel anlamda tatmin edici özellikler sunarak estetik bir dekorasyon sağlar,
 • Doğallığının yanı sıra sağlam bir çözüm sunması uzun ömürlülüğünü ortaya koyar,
 • Ses ve ısı yalıtımında çok değerli bir seçenek olması sayesinde dikkat çeker,
 • Çevre kirliliğine neden olmadığı gibi geri dönüştürülebilir özellikler taşır.

Bu özellikleriyle fark yaratan masif parkeyi tercih ederek ayrıcalıkları yakalayabilirsiniz. Üstelik hangi parke modelini tercih etmeniz gerektiği konusundaki kararsızlıktan da kurtulabileceksiniz.

Masif Parke Döşemesi Nasıl Yapılmalıdır?

Parke döşemesi, her tüketici için oldukça titizlikle gerçekleşmesi gereken bir süreç olarak kabul edilmektedir. Özellikle parkeler arasında oluşan boşluk ve diğer bazı sorunlar parkenin kullanım ömrünü azaltır. Bu durum da parke döşemesi sırasında yaşanan problemlerin henüz döşeme esnasında giderilmesi ihtiyacını doğurur. Siz de masif parke döşeme işlemi esnasında bir problemle karşı karşıya kalmak istemiyorsanız aşağıdaki detaylara odaklanmalısınız.

Uygulama Öncesi

 • Parke döşemesi öncesinde parkenin mekâna uyum sağlaması adına 2 hafta öncesinden mekânda bekletilmesi gerekir,
 • Naylonla ambalajlanmış parkenin ambalajından çıkarılması önerilmektedir,
 • Parkenin döşeneceği zeminin düzgün olduğundan emin olunmalıdır,
 • Zeminin kuru olması ve parkeye zarar verecek nitelikler taşımadığı kontrol edilmelidir,
 • Zeminde kot farkı bulunan yerlerin düzelmesi gerçekleştirilmelidir.

Parkenin döşenmesi öncesindeki bu süreç döşeme sırasındaki titiz çalışmalarla da desteklenmelidir. Bu kapsamda uygulama gerçekleşirken aşağıdaki detaylara dikkat edilmelidir.

Uygulama Esnasında

 • Parke döşenecek ortamın 15 dereceden daha soğuk olmaması gerekir,
 • Döşeme yapılırken daha sağlam bir sonuç için su bazlı tutkal yerine solvent ya da poliüretan bazlı tutkal kullanmaya özen gösterin,
 • Döşeme tamamlandıktan sonra 2 hafta bekleme sonrasında sistre ve cila uygulaması yapılmalıdır,
 • Sistre ve cila için beklerken parkenin yüzeyi açık olmalıdır,
 • Parke döşemesi tamamlandıktan sonra olası problemlerin önüne geçmek adına su tesisatının kontrolleri yapılmalıdır,
 • Masif parkenin uygulamasının yapılacağı alandaki bütün açıklıklar kapalı olmalıdır,

Bu tür detaylar göz ardı edilmeden gerçekleştirildiğinde elde edilecek sonuç oldukça başarılı olacaktır. Siz de masif parkeyi satın aldıktan sonra bu detayları dikkate alarak kaliteden yana tercih kullanmaya özen gösterin!

Lamine Parke ile Masif Parke Arasındaki Farklar

Masif parke modelleri; kalite, kullanışlılık ve yüksek standartlar sağlaması yönüyle dikkat çekerken pek çok birey için soru işaretlerini de beraberinde getirir. Bu noktada lamine parke ile sıklıkla karşılaştırılan masif parkelerin farklılıklarına bir göz atmak gerekir. Doğal ve kaliteli parke olarak bilinen lamine parke ve masif parkeler arasındaki farkları sizler için derledik!

 • Lamine parkenin kalınlığı 4 mm olurken cila ve sistre gerektirmez. Masif parkede kalınlık 6 mm olsa da 2 mm kadar zımparalanarak inceltilir. Sonrasında sistre ve cila uygulaması yapılır.
 • Lamine parke fabrikada kullanıma hazır hale getirilirken masif parkede döşeme ve cilalama gibi işlemlerle uygulama yapılan yerde son halini alır.
 • Masif parkenin uygulaması ortalama bir daire için 10 günken lamine parkede uygulama süresi benzer büyüklükte bir daire için 1 gündür.
 • Lamine parke olası etkilere karşı dayanıklı bir şekilde tasarlandığından açılma yapmaz. Ancak masif parkede nem ve sıcaklığa bağlı olarak açılmalar oluşabilir.
 • Lamine parkede su ile temas nedeniyle deformasyon söz konusu olurken masif parkelerde su teması ciddi sorunlara yol açabilmektedir.
 • Masif parkeler ham bir şekilde döşendiğinden renk değişimi söz konusu olurken lamine parkede renk değişimi kesinlikle olmaz.
 • Lamine parkenin bir noktasında oluşan sorunu çözmek için bölgesel tamir mümkün olsa da masif parkeler bu konuda çok başarılı sonuç vermez.

Masif Parke Modelleri

Parke tercihi yapılırken en dikkat çeken seçeneklerden bir tanesi olan masif parke modelleri sayesinde de farkını hissettiriyor. Özellikle de renk ve desen konusunda tüketiciyi tatmin eden masif parkeyle siz de en kaliteli sonuçlara ulaşabileceksiniz. Kaliteden taviz vermeden çözüm üretmek adına parkepazari.com.tr ile ayrıcalıkları yaşayın!

Masif parke modelleri arasında seçim yaparken kafa karışıklığı yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumda uzman desteği alarak en ideal sonuca ulaşabilirsiniz. Parke seçmenin kaliteli bir deneyime dönüştüğü alışveriş sürecinde beklentilerinize en iyi şekilde cevap alabileceksiniz.

En İyi Masif Parke Markaları

Masif parkeler konusunda seçiminizi yapmak adına en ideal seçeneklerden fayda sağlamak istiyor olabilirsiniz. Bu nedenle de araştırmalarınız neticesinde en iyi masif parke markalarını tercih etmeniz şarttır. Peki, bu markalar hangileridir?

Parkepazari.com.tr olarak Türkiye’nin ve dünyanın en kaliteli parke markalarını sizlere sunuyoruz. Özellikle de tüketici beklentilerini karşılayacak markaları özenle seçiyor ve sizlerle buluşturuyoruz. Size sadece en ideal parkeyi tercih etmek kalır. Renk, doku ve görüntüsüyle sizi tatmin eden seçenekler için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Masif Parke Fiyatları 2021

Masif parke fiyatları 2021 yılında da tüketiciyi tatmin edecek seviyelerde! Ev dekorasyonunda ya da iş yerinde gerçekleştirilecek zemin yenileme işlemlerinde en çok tercih edilen masif parkeyle siz de kaliteyi yakalayabilirsiniz. Özellikle tüketicilerin kalite algısına cevap vermek adına tercih edilen bu parkeler uzun ömürlü olmasıyla da dikkat çekiyor.

Masif parke fiyatları diğer parkelerle kıyaslandığında daha pahalıdır. Ancak kullanım ömrü ve kalitesi değerlendirildiğinde beklentilere en iyi şekilde cevap verir. Bu nedenle de masif parkenin fiyatını fazlasıyla hak eden ürünler arasındadır. Doğal, kaliteli ve sağlıklı bir çözüm arayanlar için masif parkeden yarar sağlamak oldukça değerli olacak!

MASİF PARKELER

Masif parke, ağaç malzemenin doğal yapısı korunarak elde edilen parke çeşididir. Doğal görünümü nedeniyle herkes tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Uzun ömürlü yapısı ve estetik açıdan dekoratif olarak öne çıkan masif parkeler ülkemizde en fazla tercih edilen parke tiplerinden biridir. Masif parkeler genellikle sert nitelikteki ağaçlardan üretilmektedir. Bu sebeple de daha kalıcı ve dayanıklıdır. Meşe, kayın ve kestane ağaçlarından üretimi gelişen masif parkeler ev, ofis, büro ve orta ve yoğun ölçekli işletmelerde tercih edilmektedir.

Farklı boyutlarda imal edilen masif parkelerin üst tarafları ve zemini pürüzsüzdür. Öte yandan birbirleriyle birleşmelerinin sağlanabilmesi için yan ve uç kısımlarında zıvana mevcuttur. Masif parkelerin kalınlıkları ise diğer parke tiplerine göre daha fazladır. Kalınlık düzeyleri 15-20 mm arasındadır. Masif parkelerin temizlenmesi oldukça kolaydır. Defalarca kimyasal temizleyiciler kullanılsa dahi bir solma söz konusu olmaz ve ilk satın alındığı günün görüntüsünü korur. Masif parkeler her açıdan faydalıdır. Özellikle de naturel, uzun ömürlü, kaliteli, sağlam, antibakteriyel, ısı yalıtımlı ve dekoratiftir.

Masif Parke Nasıl Temizlenmelidir?

Deterjan kullanma isteği içerisinde olunsa dahi masif parkelerin temizlenmesi için ıslak ve nemli bir bezle yapılması mümkündür.

Masif parkenin daha uzun süreli kullanılması için cilalanması gerekmektedir. Cilalanan masif parkenin daha estetik bir görünüme kavuşacağı da bilinmektedir.

Masif Parke Kurulumu Nasıldır?

Masif parkenin doğal ahşaptan üretildiğini dile getirmiştik. Masif parkenin kurulumu sırasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Masif parke uygulanacak olan zeminin pürüzsüz ve düzgün olması son derece önemli olmaktadır. Bu çerçevede yerin temiz ve düz olması istenir. Öte yandan zeminin kuru olması da masif parkenin kullanım ömrünü uzatacaktır.
Masif parke uygulanırken oda sıcaklığı korunmalıdır. Çok aşırı sıcak ya da aşırı soğuk olması pek tercih edilmez. Masif parke uygulaması sonlandığında ise ardından hemen cilalama işlemine geçilmez. Bekleme süresi en az 10 gün olmalıdır. Bu 10 gün içerisinde de masif parkenin su ile temas etmesinin önüne geçilmelidir.