MASİF PARKELER

Masif parke, ağaç malzemenin doğal yapısı korunarak elde edilen parke çeşididir. Doğal görünümü nedeniyle herkes tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Uzun ömürlü yapısı ve estetik açıdan dekoratif olarak öne çıkan masif parkeler ülkemizde en fazla tercih edilen parke tiplerinden biridir. Masif parkeler genellikle sert nitelikteki ağaçlardan üretilmektedir. Bu sebeple de daha kalıcı ve dayanıklıdır. Meşe, kayın ve kestane ağaçlarından üretimi gelişen masif parkeler ev, ofis, büro ve orta ve yoğun ölçekli işletmelerde tercih edilmektedir.

Farklı boyutlarda imal edilen masif parkelerin üst tarafları ve zemini pürüzsüzdür. Öte yandan birbirleriyle birleşmelerinin sağlanabilmesi için yan ve uç kısımlarında zıvana mevcuttur. Masif parkelerin kalınlıkları ise diğer parke tiplerine göre daha fazladır. Kalınlık düzeyleri 15-20 mm arasındadır. Masif parkelerin temizlenmesi oldukça kolaydır. Defalarca kimyasal temizleyiciler kullanılsa dahi bir solma söz konusu olmaz ve ilk satın alındığı günün görüntüsünü korur. Masif parkeler her açıdan faydalıdır. Özellikle de naturel, uzun ömürlü, kaliteli, sağlam, antibakteriyel, ısı yalıtımlı ve dekoratiftir.

Masif Parke Nasıl Temizlenmelidir?

Deterjan kullanma isteği içerisinde olunsa dahi masif parkelerin temizlenmesi için ıslak ve nemli bir bezle yapılması mümkündür.

Masif parkenin daha uzun süreli kullanılması için cilalanması gerekmektedir. Cilalanan masif parkenin daha estetik bir görünüme kavuşacağı da bilinmektedir.

Masif Parke Kurulumu Nasıldır?

Masif parkenin doğal ahşaptan üretildiğini dile getirmiştik. Masif parkenin kurulumu sırasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Masif parke uygulanacak olan zeminin pürüzsüz ve düzgün olması son derece önemli olmaktadır. Bu çerçevede yerin temiz ve düz olması istenir. Öte yandan zeminin kuru olması da masif parkenin kullanım ömrünü uzatacaktır.
Masif parke uygulanırken oda sıcaklığı korunmalıdır. Çok aşırı sıcak ya da aşırı soğuk olması pek tercih edilmez. Masif parke uygulaması sonlandığında ise ardından hemen cilalama işlemine geçilmez. Bekleme süresi en az 10 gün olmalıdır. Bu 10 gün içerisinde de masif parkenin su ile temas etmesinin önüne geçilmelidir.