PARKE MODELLERİ

Parke modelleri, zemin döşemelerinde sıklıkla tercih edilen, genel olarak ahşap malzemelerden üretilen sıkıştırılmış plakalardır. Çam, meşe, kayın ve ceviz gibi ağaç malzemelerden üretilen parke modelleri günümüzde hemen hemen her ev, ofis, büro, villa, köşk, yalı, rezidans daire ve yazlıklarda kullanım alanı bulmaktadır. Parke modellerinin kullanımı dekorasyon noktasında önemli bir uyum aracı olmaktadır. Birçok eşyanızı değiştirmek yerine sadece parke değişimi bile göz alıcı bir dekorasyon sunacaktır. Öte yandan ısı ve ses yalıtımında da önemli bir rol oynayan parkeler ekonomik olarak tasarruf etmenizi de sağlayacaktır.

Onlarca marka arasından seçeceğiniz parke modelleri oldukça çeşitli olacaktır. Parke modelleri arasındaki çeşitliliği sağlayan faktörleri sizler için sıralayacağız. İşte madde madde çeşitliliği sağlayan faktörler;

Marka

Parke modellerinin farklı olmasının en önemli nedeni farklı markalar tarafından üretiminin gerçekleşmesidir. Her marka kendi üretim tekniklerini kullanarak parke üretir. Dolayısıyla her markanın üretim süreci birbirine benzemediği, kullanılan ağaç türünün de farklı olma ihtimalinin varlığı modelin de değişmesine yol açmaktadır.

Seri

Her marka kendi içerisinde seriler üretir. Bu seriler model ve renk üzerinden farklılık gösterir. Örneğin; AGT parke markasının Bella, Concept, Effect ve Natura Line serileri vardır. Her bir seri içerisinde seriyle bağlantılı olarak farklı modeller de bulunmaktadır.

Renk

Modelleri birbirinden ayıran bir diğer özellik ise renktir. Renkler modeller üzerinde önemli bir değişken olarak yer almaktadır. 

Desen

Desenler de modellere bağlı olarak değişmektedir. Kimi zaman renkle de uyumlu olarak tasarlanan desenler doğal görünümlü ve teknik olarak üretilen şeklinde iki kısımda ele alınmaktadır.

Kalınlık

Parke modellerinde kalınlık kalite üzerinde önemli bir değişken olarak durmaktadır. 6 mm, 8 mm, 10 mm ve  12 mm kalınlıklarında üretilen lamine, laminat ve masif parke modelleri en sık tercih edilen kalınlık standartlarına sahiptir.

Parke modellerinde kullanılan teknik malzemeler ve üretim sürecinin işleyiş farklılığı modelin de farklı olmasını sağladığını söylemiştik. Müşterilerin talepleri doğrultusunda üretilen parke tipleri lamine parke, laminat parke ve masif parke şeklinde ayrıma tabi tutulmaktadır. Bu ayrım model ayrımı değil parke çeşitleri ayrımıdır. Ancak parke çeşitlerinin farklılığı modelleri de etkilemektedir. 

PARKE ÇEŞİTLERİ PARKE MODELİNİ NASIL ETKİLER?

Masif Parke

Masif parkeler, uzun ömürlü parke tipi olarak bilinmektedir. Genel olarak tek tip bir yapı malzemesinden oluştuğu için homojen bir yapıdadır. Doğal yapısı üretim esnasında herhangi bir değişime uğramaz. Bu yüzden de daha sağlıklıdır. Diğer parkelerden farklı olarak tek bir katmandan oluşan masif parkelerdeki model skalası daha azdır.  

Laminat Parke

Laminat parkeler tek katmanlı olmayan parke sınıfı içerisinde yer almaktadır. Doğal olarak çam, ladin, meşe ve kayın gibi ağaç kullanımının yanı sıra talaşlar da sıkıştırılma usulü üretime dahil olur. Laminat parkenin çeşitliliği oldukça fazla olduğu için bu durum modeller üzerinde de etkili olmaktadır.

Lamine Parke

Lamine parke sağlamlığı ve kaliteli yapısıyla öne çıkmaktadır. Daha çok 12 mm şeklinde katman katman üretilen lamine parkelerin ağaç kalitesi oldukça yüksektir. Farklı ağaç türleri kullanıldığından dolayı model çeşitliliği de fazla olmaktadır. Seramik fayans görünümüne sahip olan modelleri en çok da banyo ve mutfaklar için kullanılmaktadır.

PARKE KALİTE SINIFLARI PARKE MODELLERİNİ ETKİLER Mİ?

Parke üretimini etkileyen süreçlerin başında kalite sınıfları bulunmaktadır. Her kalite sınıfının içerisinde üretilen parke tiplerinin kullanım alanları da farklı olmaktadır. Özellikle de üzerinde hareketliliğin çok olduğu koridor, mutfak, salon ve banyo gibi yerlerde kalite sınıfı yüksek olurken üzerinde hareketliliğin az olduğu yatak odası, çocuk odası, giyinme odası ve yemek odası gibi mekanlarda kalite sınıfı daha düşük olan parkeler üretilir. İşte madde madde kalite sınıfları;

21.KALİTE SINIFI

Kalite sınıfının düşük olması kalitesiz olduğu anlamına gelmemelidir. 21.kalite sınıfı hareketliliğin az olduğu yerlerde sıklıkla kullanılan parke sınıfıdır. Sadece bu parke kalite sınıfına özel modeller üretilmese dahi bu kalite sınıfının modelleri hemen hemen birbirine yakındır. Sadece en önemli fark renkler üzerinden gerçekleşir. 

22.KALİTE SINIFI

Genel olarak salon, yemek odası ve giyinme odası gibi ortamlarda zemin kaplamalarında kullanılır. Hareketliliğin olması kalite sınıfının biraz da olsa yüksek olmasını zorunlu hale getirmiştir.

23.KALİTE SINIFI

Kendi kalite sınıfı sıralamasında en üst noktada yer alan bu sınıf daha çok hareketli alanlarda kullanılır. Koridor gibi noktalarda en fazla tercih edilen kalite sınıfıdır.

31.KALİTE SINIFI

Genel olarak ev dışında ofis ve bürolarda kullanılan parke kalite sınıfıdır. Özel modelleri ile birçok markanın serilerinde yer almayı başarmıştır.

32.KALİTE SINIFI

Kalite sınıfları arasında en fazla tercih edilen kalite sınıfıdır. Ticari amaçlar için üretilmiş olsa da kimi konutlarda da sıklıkla kullanılmaktadır. Ama bilinen kullanım alanı mağazalar olarak öne çıkmaktadır.

33.KALİTE SINIFI

Bu kalite sınıfı hareketliliğin en üst düzeye çıktığı cafe ve restaurantlar, okul ve hastanelerde sıklıkla kullanılır. Kendi kalite sınıfına özel modelleri bulunmaktadır. Kalite, konfor ve rahatlık açısından tercih edilmesi gereken bir kalite sınıfıdır.