Parke Modelleri

Parke modelleri, tüketicilerin beklentilerine cevap vermek adına farklı renk, desen ve özelliklerle hazırlanmış parke olarak kabul edilmektedir. İşlevsellik bakımından çok ciddi farklar söz konusu olmasa da parkenin görselliği model bazında değerlendirilmektedir. Bu nedenle de parke çeşitleri arasından seçim yaparken titiz bir sürece odaklanmak daha iyi sonuçlar verecektir.

Tüketicilerin beklenti ve ihtiyaçlarına cevap vermek adına kaliteli parkeler arasından seçim yapmaları gerekmektedir. Ancak marka, model ve fiyatlar düşünüldüğünde seçim yapmak ciddi anlamda zorlayıcı olacaktır. Bu durumu da düşünerek kararınızı yönlendirecek olan detaylara bir göz atmanızı öneriyoruz. Böylelikle satın aldığınız parke modelleri konusunda kusursuz bir sonuca ulaşmanız mümkün olacaktır.

Parke Modelleri 2021

Model seçmek için kafanızda bir düşünce yoksa aşağıda sıraladığımız kıstasları dikkate almanız çok daha avantajlı olacaktır. Özellikle parke seçmek için ciddi zaman kaybetmişseniz bu detaylar size kaybettiğiniz zamanı geri kazandıracaktır. İşte Parke Pazarı olarak parke seçiminde dikkat etmenizi önerdiğimiz kıstaslar!

Parke Markaları

Ahşap ya da MDF üzerine kaplama şeklinde tasarlanan parkelerin hangi marka tarafından üretildiği önemlidir. Çünkü marka, tüketicide olumlu bir algı yaratmasının yanı sıra ürüne yönelik olumlu bakış açısı da yaratır. Örneğin Çamsan parke modelleri ya da AGT parke modelleri arasından bir seçim yapmak diğer markalara nazaran daha kolaydır. Renk tonlarında beklentilerinizin bir tık altında dahi olsa parkenin markası sizi satın almaya itecektir.

Markanın çoğu zaman tüketici için yönlendirici bir husus olmaması gerektiği düşünülmektedir. Ancak parke gibi kalite algısının ön planda olduğu ürünlerde parkeyi markaya göre seçmekte bir sakınca yoktur. Bunun en büyük nedeni de parkeniz kalitesiz çıktığında parke değişimini kolaylıkla yapmanız söz konusu olmaz.

Parke Renkleri

Parke alışverişi yapmak isteyen tüketicilerin marka seçimi sonrasında genellikle renklere odaklandıkları bilinmektedir. Çünkü önce kalite ve kullanışlılık sonra da görsellik önemsenmektedir. Siz de bu anlayışla hareket ediyorsanız öncelikle hangi markada ne tür renkler bulunduğunu incelemelisiniz. Parke markaları genellikle her renkte üretim yapsa da zaman zaman farklı ve yenilikçi renklerin de ortaya çıkması söz konusudur.

Parke renkleri seçerken temizliği, ortama uyumu ve her şeyden önemlisi de mobilyalarla bütünlüğü değerlendirmelisiniz. Aksi takdirde satın aldığınız parke renk bakımından kusursuz olsa da bir bütünün parçası olarak beklentilerinize cevap vermez.

Parke Kalınlığı

Zemin kaplama çözümleri ile alakalı alışveriş esnasında çoğu tüketici kalınlık detayını dikkate almaz. Çünkü bu konunun öneminden bihaber olan tüketiciler için marka, görsellik ve fiyat uygunsa her şey tamam demektir. Ancak kalınlık gerek dayanıklılık gerekse de kullanışlılığı etkiler. Bu nedenle de parke satın alırken kalınlığı dikkate almamak ciddi bir hata olacaktır.

Parke modelleri arasında kalınlık genellikle 6 mm – 8 mm – 10 mm ve 12 mm şeklinde sınıflandırılmaktadır. Kalınlık arttıkça dayanıklılık da ciddi anlamda artış gösterecektir. Ancak kalınlığın artışı fiyatları da doğrudan etkilediğinden bu noktada doğru bir tercih sürecine kapı aralamanız gerektiğini unutmamalısınız.

Parke Çeşitlerinin Modellere Etkisi

Zeminin pürüzsüz, kaliteli ve dayanıklı olmasını istediğinize yukarıda sıralanan detaylar ışığında seçim gerçekleştirirsiniz. Ancak bu detaylar sadece parkenin özelliklerini daha iyi anlamanıza yardımcı olur. Lamine, laminat, masif ve marküteri parke gibi seçeneklerle alakalı ne tür bir seçim yapmanız gerektiği konusunda da doğru adımlar gerektiği düşüncesi ön plana çıkar. Aşağıda sıralanan parke çeşitleri ile alakalı incelemeleri yaparak hangi ürünü seçeceğinizle alakalı nihai kararı verebilirsiniz.

En kaliteli parke modellerini şu şekilde sıralamak muhtemeldir!

Siz de aşağıda detaylarını belirttiğimiz bu modelleri incelemelisiniz!

Lamine Parke Modelleri

Lamine parke, %100 doğal parke seçenekleri arasında kabul edilmektedir. Doğallığı sayesinde ortamda sağlıklı ve ferah bir çözüm ortaya koyar. Üstelik kullanıldığı alanda dayanıklılığı ile uzun süre parke değiştirme gibi bir durumla karşı karşıya kalmamanıza yardımcı olur. Parke satın aldıktan sonra hem görsel hem de işlevsel anlamda uzun süreli bir konfor arayanlar için lamine parke modelleri doğru bir seçim olacaktır.

Laminat Parke Modelleri

Parke modellerinde sık sık tercih edilen laminat parkeler kalitesiz olmasalar da üst kısmında yapay bir baskı ürününün bulunması söz konusudur. Alt kısmında ise MDF ya da HDF gibi ürünler kullanılarak başarılı bir sonuç elde edilmeye çalışılmaktadır. Kullanışlılık ve kalite konusunda ideal olurken fiyatları diğer parke çeşitlerine kıyasla daha uygundur.

Masif Parke Modelleri

Parke seçenekleri arasında doğallığıyla çok dikkat çeken bir seçenek olan masif parkeler uygulama süreci uzun alternatiflerdir. Bu nedenle de maliyet bakımından daha yüksek seçenekler sunmaktadır. Tüketiciler için genellikle kaliteli kabul edilse de maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle çok tercih edilmeyen masif parkeleri inceleyerek seçiminizi yapmalısınız.

Fiyat farkının yanı sıra model konusundaki sınırlılığı da masif parkelerle alakalı belirleyici bir detaydır. Sağlıklı ve yaşam alanına değer katan masif parkeyi seçerek siz de başarılı bir sonuca ulaşabileceğinizi unutmamalısınız.

Derzli Parke Modelleri

Parke modelleri dendiğinde akla gelen yenilikçi bir seçenek de derzli modellerdir. Sanki seramik kaplama yapılmış gibi bir hava oluşturan derzli parkeler görsel anlamda farklı bir hava katmak adına değerlendirilmektedir. Siz de klasik parke seçenekleri yerine daha kaliteli modellere odaklanmak istiyorsanız derzli parke satın alabilirsiniz.

Parke Süpürgelik Modelleri

Parke alışverişinizi yaparken her detayı dikkate alarak kusursuz bir seçim yapmak istiyorsunuz değil mi? O halde süpürgelik konusunda en ideal seçeneklerden bir tanesini tercih etmeye ne dersiniz? Çünkü süpürgelik, parkenin havasını değiştiren ve kalitesini destekleyen ürünlerden bir tanesidir.

Süpürgelikler genellikle parkeler ile takım halinde satılır. Ancak lake süpürgelik gibi farklı çözümlerin de söz konusu olabileceğini ifade etmek gerekir. Bu noktada önemli olan bütüncül bir bakış açısı çerçevesinde parke süpürgelik seçimini gerçekleştirmektir. Pek çok tüketicinin dikkate almadığı bu detayı siz dikkate almalı ve kusursuzluğu elde etmelisiniz.

Parke Sınıfları ve Modellere Etkileri

Zemin kaplama çözümlerinde tüketicilerin beklentisi en ideal olanı tercih etmektir. Bu anlamda parke modellerini değerlendirirken parke sınıfları ile alakalı tercihte bulunmak da hayli önemlidir. Peki, hangi parke sınıfları ne tür etkiler ortaya çıkarır? Aşağıda parke sınıflarını sıralayarak model seçiminde işinizi kolaylaştırıyoruz.

21. Kalite Parke

21. kalite parkeler, kalitesiz parke olarak düşünülmemelidir. Zira bu parke modellerinin renk skalası konusunda daha sınırlı olması söz konusudur. Bu nedenle de geniş renk yelpazesi isteyenler için 21. kalite parkeleri seçmek doğru olmayacaktır.

22. Kalite Parke

Ev ve iş yerlerinde kullanılan 22. kalite parkenin ayırt edici yanı hareketliliğin az olduğu yerlerde kullanılmasıdır. Salon ve oturma odalarında kullanılabilecek olan bu parke modelini değerlendirmelisiniz.

23. Kalite Parke

Kendi sınıfında en kaliteli parke olan 23. kalite parkenin hareketliliğin nispeten fazla olduğu alanlarda tercih edildiği bilinmektedir. Koridor gibi yerlerde 23. kalite parke tercihi önem kazanır.

31. Kalite Parke

Ofis ve bürolarda en çok kullanılan parke modellerinden bir tanesidir. Kullanım amaçları geniş olsa da kendi kalite sınıfında daha iyi alternatifleri vardır.

32. Kalite Parke

Ticari amaçlarla üretilen bu parke modelinde konutlar için kullanım da söz konusudur. Özellikle çok yoğun yerler olan mağazalarda kullanılan parke çeşitleridir.

33. Kalite Parke

En yoğun yerlerde kullanılan parke seçeneklerinden bir tanesidir. Bu nedenle de 33. kalite parke dayanıklılık konusunda idealdir.

Parke Modelleri ile Alakalı Merak Ettiğiniz Diğer Detaylar

Parke modelleri, zemin döşemelerinde sıklıkla tercih edilen, genel olarak ahşap malzemelerden üretilen sıkıştırılmış plakalardır. Çam, meşe, kayın ve ceviz gibi ağaç malzemelerden üretilen parke modelleri günümüzde hemen hemen her ev, ofis, büro, villa, köşk, yalı, rezidans daire ve yazlıklarda kullanım alanı bulmaktadır. Parke modellerinin kullanımı dekorasyon noktasında önemli bir uyum aracı olmaktadır. Birçok eşyanızı değiştirmek yerine sadece parke değişimi bile göz alıcı bir dekorasyon sunacaktır. Öte yandan ısı ve ses yalıtımında da önemli bir rol oynayan parkeler ekonomik olarak tasarruf etmenizi de sağlayacaktır.

Onlarca marka arasından seçeceğiniz parke modelleri oldukça çeşitli olacaktır. Parke modelleri arasındaki çeşitliliği sağlayan faktörleri sizler için sıralayacağız. İşte madde madde çeşitliliği sağlayan faktörler;

Marka

Parke modellerinin farklı olmasının en önemli nedeni farklı markalar tarafından üretiminin gerçekleşmesidir. Her marka kendi üretim tekniklerini kullanarak parke üretir. Dolayısıyla her markanın üretim süreci birbirine benzemediği, kullanılan ağaç türünün de farklı olma ihtimalinin varlığı modelin de değişmesine yol açmaktadır.

Seri

Her marka kendi içerisinde seriler üretir. Bu seriler model ve renk üzerinden farklılık gösterir. Örneğin; AGT parke markasının Bella, Concept, Effect ve Natura Line serileri vardır. Her bir seri içerisinde seriyle bağlantılı olarak farklı modeller de bulunmaktadır.

Renk

Modelleri birbirinden ayıran bir diğer özellik ise renktir. Renkler modeller üzerinde önemli bir değişken olarak yer almaktadır. 

Desen

Desenler de modellere bağlı olarak değişmektedir. Kimi zaman renkle de uyumlu olarak tasarlanan desenler doğal görünümlü ve teknik olarak üretilen şeklinde iki kısımda ele alınmaktadır.

Kalınlık

Parke modellerinde kalınlık kalite üzerinde önemli bir değişken olarak durmaktadır. 6 mm, 8 mm, 10 mm ve  12 mm kalınlıklarında üretilen lamine, laminat ve masif parke modelleri en sık tercih edilen kalınlık standartlarına sahiptir.

Parke modellerinde kullanılan teknik malzemeler ve üretim sürecinin işleyiş farklılığı modelin de farklı olmasını sağladığını söylemiştik. Müşterilerin talepleri doğrultusunda üretilen parke tipleri lamine parke, laminat parke ve masif parke şeklinde ayrıma tabi tutulmaktadır. Bu ayrım model ayrımı değil parke çeşitleri ayrımıdır. Ancak parke çeşitlerinin farklılığı modelleri de etkilemektedir. 

PARKE ÇEŞİTLERİ PARKE MODELİNİ NASIL ETKİLER?

Masif Parke

Masif parkeler, uzun ömürlü parke tipi olarak bilinmektedir. Genel olarak tek tip bir yapı malzemesinden oluştuğu için homojen bir yapıdadır. Doğal yapısı üretim esnasında herhangi bir değişime uğramaz. Bu yüzden de daha sağlıklıdır. Diğer parkelerden farklı olarak tek bir katmandan oluşan masif parkelerdeki model skalası daha azdır.  

Laminat Parke

Laminat parkeler tek katmanlı olmayan parke sınıfı içerisinde yer almaktadır. Doğal olarak çam, ladin, meşe ve kayın gibi ağaç kullanımının yanı sıra talaşlar da sıkıştırılma usulü üretime dahil olur. Laminat parkenin çeşitliliği oldukça fazla olduğu için bu durum modeller üzerinde de etkili olmaktadır.

Lamine Parke

Lamine parke sağlamlığı ve kaliteli yapısıyla öne çıkmaktadır. Daha çok 12 mm şeklinde katman katman üretilen lamine parkelerin ağaç kalitesi oldukça yüksektir. Farklı ağaç türleri kullanıldığından dolayı model çeşitliliği de fazla olmaktadır. Seramik fayans görünümüne sahip olan modelleri en çok da banyo ve mutfaklar için kullanılmaktadır.

PARKE KALİTE SINIFLARI PARKE MODELLERİNİ ETKİLER Mİ?

Parke üretimini etkileyen süreçlerin başında kalite sınıfları bulunmaktadır. Her kalite sınıfının içerisinde üretilen parke tiplerinin kullanım alanları da farklı olmaktadır. Özellikle de üzerinde hareketliliğin çok olduğu koridor, mutfak, salon ve banyo gibi yerlerde kalite sınıfı yüksek olurken üzerinde hareketliliğin az olduğu yatak odası, çocuk odası, giyinme odası ve yemek odası gibi mekanlarda kalite sınıfı daha düşük olan parkeler üretilir. İşte madde madde kalite sınıfları;

21.KALİTE SINIFI

Kalite sınıfının düşük olması kalitesiz olduğu anlamına gelmemelidir. 21.kalite sınıfı hareketliliğin az olduğu yerlerde sıklıkla kullanılan parke sınıfıdır. Sadece bu parke kalite sınıfına özel modeller üretilmese dahi bu kalite sınıfının modelleri hemen hemen birbirine yakındır. Sadece en önemli fark renkler üzerinden gerçekleşir. 

22.KALİTE SINIFI

Genel olarak salon, yemek odası ve giyinme odası gibi ortamlarda zemin kaplamalarında kullanılır. Hareketliliğin olması kalite sınıfının biraz da olsa yüksek olmasını zorunlu hale getirmiştir.

23.KALİTE SINIFI

Kendi kalite sınıfı sıralamasında en üst noktada yer alan bu sınıf daha çok hareketli alanlarda kullanılır. Koridor gibi noktalarda en fazla tercih edilen kalite sınıfıdır.

31.KALİTE SINIFI

Genel olarak ev dışında ofis ve bürolarda kullanılan parke kalite sınıfıdır. Özel modelleri ile birçok markanın serilerinde yer almayı başarmıştır.

32.KALİTE SINIFI

Kalite sınıfları arasında en fazla tercih edilen kalite sınıfıdır. Ticari amaçlar için üretilmiş olsa da kimi konutlarda da sıklıkla kullanılmaktadır. Ama bilinen kullanım alanı mağazalar olarak öne çıkmaktadır.

33.KALİTE SINIFI

Bu kalite sınıfı hareketliliğin en üst düzeye çıktığı cafe ve restaurantlar, okul ve hastanelerde sıklıkla kullanılır. Kendi kalite sınıfına özel modelleri bulunmaktadır. Kalite, konfor ve rahatlık açısından tercih edilmesi gereken bir kalite sınıfıdır.