Parke Renkleri

Parke renkleri, günümüz dünyasında oldukça geniş ve zengin bir yelpazede satışa sunulmaktadır. Hemen hemen her renk parke bulmak mümkün hale geldi. Peki en fazla tercih edilen parke renkleri nelerdir? Parke rengi seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Parke rengi seçiminde doğal renkler mi yoksa yapay renkler mi esas alınmalıdır? Mobilyalarıma uygun parke rengini nasıl bulabilirim? Parke rengi seçerken firmanız bana destek olur mu gibi bütün sorularınıza yanıt olabilecek yazımızı okumaya hazır mısınız? O halde buyrun birlikte okuyalım!

Müşterilerimiz yeni bir ev yaptırırken veyahut evin zemin yapısını değiştirmek istediklerinde en sık gündemi genel olarak ısı yalıtımı ve parkelere ayırırlar. Konforlu, sağlıklı, kaliteli, kaymaz, kir ve toz tutmaz, hijyenik, antibakteriyel ve uzun kullanım ömrüne sahip parkeler genel olarak tercih konusu olurlar. Bu noktada seçilecek olan parkenin kalitesi önemli olduğu kadar rengi de önemli olmaktadır. Estetik ve şık görünen bir parke evin atmosferini de tam anlamıyla değiştirecektir.

Parke rengi tercih edilirken renk kombinasyonları ve uyumluluk önemli olmaktadır. Evin salonuna uygulanan parke rengi ile yatak odasına uygulanan parke rengi aynı olmak zorunda değildir. Ancak renkler arasında çok büyük farklar olmamalıdır. Aksi halde evin odaları arasında bir bütünlük oluşmamaktadır. Parkenizi seçerken renge önem vermek evin atmosferinde büyük ölçüde pozitif bir yankı uyandıracaktır. Mobilyalarla uyumlu seçilen parkelerin evin genel ihtişamını daha fazla etkilediği bilinmektedir.
 
Eviniz, ofisiniz ya da büronuz az güneş alan bir noktada yer alıyorsa parke tercihini açık tonlardan yana kullanmalısınız. Özellikle kullanacağınız koyu renkler parkeler ortamınızı daha da karanlık gösterecektir. Dolayısıyla parke rengi seçimi yaparken ferah bir ortamın oluşmasına katkıda bulunmak gerekir.

Parke Renk Sınıfları Nelerdir?

1. Naturel (Doğal) Ahşap Renkler:

Evin zemininin doğal bir görünüme sahip olmasını isteyen ve daha sağlıklı bir ortam yaratmak amacını taşıyan müşterilerimizin tercihi genel olarak doğal ahşaptan üretilmiş, ahşap renkli parkelerdir. Ahşap renkli parkeler ne tam anlamıyla koyu renkli parkeler ne de açık renkli parkeler sınıfına dahil olmaktadır. Tam orta bir noktada yer alan ahşap renkli parkeler en sık kullanılan parke renkleridir. Ortamınızı doğal bir dekorasyon modeline dönüştürmek için doğal ahşap renkli parkeleri tercih edebilirsiniz. 

2. Ferah (Açık) Renkli Parkeler:

Açık, ferah, konforlu, havadar ve şık bir ortamın vazgeçilmez parke renkleri genel olarak açık renkli parkelerdir. Açık renkli parkeler ortamı daha geniş gösterirken ışık almasını da sağlamaktadır. Özellikle de eviniz az ışık alan bir noktada yer alıyorsa salonunuz için vazgeçilmez bir renk olarak açık gri, kül rengi parke çeşitlerini tercih edebilirsiniz.

3. Üç Boyutlu Parkeler

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte parke rengi ve tiplerinde de önemli bir genişleme olmuştur. Bu noktada 3 boyutlu parkelerin yaygınlaşması ortama bir yandan illüzyon havası katarken diğer yandan da eğlendirmektedir. 3D tasarıma sahip parkelerde yüzlerce model, renk ve çeşitlilik söz konusudur. Şık, modern, ferah, etkileyici, canlı ve konforlu 3D parke seçeneklerini gözardı etmemenizi öneririz. Üstelik çocuk odalarında severe kullanabileceğinizden de şüphemiz yok!

4. Hazır Baskılı Parkeler

Kullanacağınız parkenin başka kimsede olmasını istemiyor ve sadece size özel olmasını istiyorsanız hazır baskılı parkeler tam da size göre! Özgün özellikleri ile evlerin salon, koridor, çocuk odası, yatak odası ve giyinme odasını istediğiniz gibi parke uygulaması yapmanız mümkündür. Bu tarz parkeler hem farklı yüzlerce renge sahipken hem de yazılı seçenekleri olabilmektedir. Farklı motif, desen, yazı ve tarzınızı öne çıkarmak için baskılı parkeleri tercih edin! 

5. Ortama Uyumlu Parkeler

Daha önce %100 ortam uyumluluğu sağlayan parke renklerini gördünüz mü? Evet, yanlış duymadınız! Size sunacağımız onlarca ortam uyumlu parkelerle istediğiniz ortamı uyumlandırmanız mümkündür. Seçenekler arasında boğulmadan sadece zemin ve mobilya uyumluluğunu bu parkeler sayesinde yapabilirsiniz.

Parke Rengi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Parke rengi seçerken dikkat etmeniz gereken birçok nokta bulunmaktadır. Sizler için sıralayacağımız her maddeyi tek tek okumanızı tavsiye ederiz. İyi okumalar.

Parkeyi hangi ortam için seçeceğinizi tespit ediniz.

 • Ortamın gün içerisinde ne kadar güneş alıp almadığını göz önünde bulundurunuz.
 • Az güneş alıyorsa açık renkli parkeler; çok güneş alıyorsa ister açık renkli isterseniz de koyu renkli parkeleri tercih edebilirsiniz.
 • Parke renginin doğal özellikler taşımasını mı yoksa yapay mı olmasını istersiniz?
 • Her oda için aynı parke rengini mi düşünüyorsunuz?
 • Parke seçimi yaparken mutlak, lavoba ve banyo için parke seçimi yerine fayans seçimi yapmalısınız. 

Parke Rengi Değiştirilir Mi?

Parkelerinizin renginden sıkıldınız mı? Ama parkeleriniz hala aynı kalite ve sağlamlıkta duruyor mu? Parkelerin değişmesine gerek duymuyor ama rengini de beğenmiyor musunuz? İşte tam da bu noktada parkelerinizi değiştirmeden, yenisini almadan parke renklerini boyatabileceğinizi biliyor muydunuz? Eğer daha önceden parke boyama işlemini duymadıysanız yazımızı büyük bir dikkatle okumanızı tavsiye ederiz.

Daha ekonomik bir çözüm olarak parke değiştirmek yerine parke boyamak size daha cazip gelecektir. Peki her parke tipi boyanır mı? Ana hammaddesi ahşap olan her parke tipi boyamaya uygundur. Bunlar arasında en fazla öne çıkanlar ise lamine ve masif parkelerdir. Ancak en sık kullanım alanı bulan laminant parke modelleri boyamaya uygun değildir. Çünkü laminant parkeler genel olarak sıkıştırma usulü üretilen parkelerdir.

Parke boyama yapabilmek için bazı olmazsa olmaz, kullanılması zorunlu malzemeler vardır. Bu malzemeler şunlardır;

 • Su bazlı ahşap boyası
 • Ahşap vernik
 • Parke boyama fırçaları
 • Yeteri kadar zımpara
 • Silme bezi
 • Vernik öncesi kullanılması gereken astar boyalar
 • Sistre makinesi olarak sıralanabilir. 

Parke Nasıl Boyanır?

Evet, malzemeler tamam ise, boyama işlemine geçebililirsiniz. Boyama işlemine başlamadan önce yapmanız gereken bazı işlemler bulunmaktadır. Bu işlemler genel olarak ortam uygunluğuna göre şekillenmektedir. Şimdi de parke boyama uygulamasını yapmak için tamamlamanız gereken adımları sıralayacağız;

1. Boyama yapacağınız alanda zemine temas eden tek bir mobilya dahil olmamalıdır. Bu nedenle eşyalar uygun olan diğer odalara transfer edilebilir. Böylelikle hem çalışma alanınızı rahatlatmış hem de profesyonel bir iş çıkarma yolunda önemli bir adım atmış olursunuz.

2. İkinci adımda ise zemine sistreleme yapılmalıdır. Sistreleme işlemi mevcut parkelerin zımparalanarak yüzeylerinin pürüzlü hale gelmesini sağlamaktır. Pürüzlü hale gelen zemin boyayı daha iyi çekecek ve estetik bir görünüm oluşacaktır. Sistreleme işlemi genel olarak sistre makinesi yardımıyla yapılır. Aksi halde kağıt zımparalarla günlerce uğraşmak ve daha fazla para harcamak zorunda kalabilirsiniz. Sistre makinesi köşe bucak sistreleme yapamayacağından dolayı kağıt zımparalardan destek alabilirsiniz.

3. Ardından kalıcı boya kullanılmadan önce pürüzlü olan zemine astar boya uygulaması yapılmaktadır. Bu sayede esas boya uygulandığında daha orijinal bir görünüm ortaya çıkacaktır.

4. Su bazlı ahşap boyanızı uygulamaya koyabilir ve işleme başlayabilirsiniz. Su bazlı ahşap boyalar parkeler için en uygun özelliğe sahiptir. Bu nedenle iyi bir işlem mukavvamiyeti için su bazlı ahşap boyaları tercih edin.

5. Boya uygulamasını astar boyanın üzerine toplamda iki defa yapmalısınız. Tek bir seferde uygulanan boya içinize sinmeyecek ve sizi tatmin etmeyecektir.

6. En son aşamada ise vernik kullanımı öne çıkmaktadır. Vernik kullanarak zeminin parlaklığını sağlayabilir ve konforlu yeni renk parkelere sahip olabilirsiniz.