PARKE AKSESUARLARI

Parke aksesuarları parke kaplamasında, zemine kaplanacak olan parkenin yan destekleyici malzemeleridir. Bunlardan en önemlisi kuşkusuz profil ve süpürgeliktir. Parke, ofis ve evlerde zeminin daha estetik görünmesini sağlayan yer kaplama malzemesidir. Bunun yanı sıra sadece estetik açıdan avantajlı değil aynı zamanda sağlıklıdır. Kullanım açısından da çok önemli faydaları bulunmaktadır. Antibakteriyel yapısı ile hem sağlığınızı koruyor hem de pürüzsüz yüzeyi ile temizlemeyi kolaylaştırıyor.

Parke seçiminizin yanında dikkatle seçeceğiniz parke ve profil aksesuar seçiminiz de evinizi veya ofisinizi dekore edebilmek için önem teşkil etmektedir. Öte yandan daha sonradan da bahsedeceğimiz parke altı şiltesi de yine önemli bir parke malzemesi olarak öne çıkmaktadır. 

Parke Aksesuar Çeşitleri Nelerdir?

Parke aksesuarları kullanılacak parke tipi ve uygulanacak ortama bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Süpürgelikler, profiller, kapı eşiklerine konulan parçalar, parke altına serilen şiltenin cinsi ve yapısı da parke aksesuarları içerisinde önemli yer tutmaktadır. Ayrıca parke profili seçiminizde uyumluluk konusuna değinecek olursak renk uyumu parke profil için en incelikli konudur. Evinizi ve ofisinizi şık göstermenin en etkili yollarından birisidir. Ortamdaki mobilya ve dekorasyon tipi ile parke aksesuarlarının uyum içerisinde olması gerekmektedir.

Parke Şiltesi Nedir?

Parke zemine yerleştirilmeden önce parke şiltesi serilmektedir. Parke şiltesi, parkenin hem ısı yalıtımı yapmasını sağlamakta hem de olası çökmelerin önüne geçmeye yaramaktadır. Dolayısıyla parka aksesuarları arasında parke şiltesi oldukça önem kazanmaktadır. Parke şiltesi aynı zamanda parkelerin kullanım ömrünü de uzatmaktadır. Rutubet, nem ve böceklenmelere karşı şilte kullanımı son derece önemli olmaktadır.

Süpürgelik Nedir?

Parkelerin şık görünmesini sağlayan en önemli malzeme kuşkusuz süpürgeliktir. Süpürgelik, parkelerin kenarlarına yani duvar diplerine uygulanan aparatlardan oluşmaktadır. Parke rengi ve tip ile süpürgeliğin aynı olması bir bütünlük oluşturacaktır.