Suya Dayanıklı Parke

Suya dayanıklı parke, sıvı teması halinde şişme, kabarma ya da deforme problemlerine neden olmayan parke seçenekleridir. Kullanışlılığı ön planda tutarken beklentilerinize de uygun çözümler sağlayan su geçirmez parke sayesinde kaliteyi yakalamak mümkün! Siz de yaşam alanınızda sıvı temasından etkilenmeyen parkelerle kusursuzluğu hissetmeye başlayabilirsiniz.

Sudan Etkilenmeyen Parke Nedir?

Su geçirmez parke, sudan etkilenmeyen parke ya da suya dayanıklı parke aslında sıvı temasının yaratacağı sorunları göz ardı etmenizi sağlayan seçeneklerdendir. İnsan yaşamı için vazgeçilmez bir konu olan suyu hemen her anlamda kullanırız. Temizlik, sıvı ihtiyacını gidermek ya da yemek yaparken kullanılan sıvıların yere dökülmesi çok yaygın bir problemdir. Peki, bu problemi ortadan kaldırmak adına ne yapmak gerekir?

Parke üreticileri tarafından sıvının yaratacağı olumsuzluğu ortadan kaldırmak adına tasarlanan su geçirmez parke sayesinde parkeniz daha uzun ömürlü olacak. Sudan etkilenerek ekstra masraflarla karşılaşmanıza neden olan parkelerden kurtulmanın tam zamanı. Çünkü suya dayanıklı parke banyo, mutfak ve diğer her alanda kullanılabilecek kadar güçlü! Peki, bu parkelerin özellikleri nelerdir?

Suya Dayanıklı Parke Özellikleri

Su geçirmez parke laminat özellikli olarak ifade edilse de tam anlamıyla ahşap yapıya sahip değildir. Zira ahşap ne kadar güçlü olursa olsun su ile temas durumunda şişme refleksi gösterir. Bu nedenle de AGT, Çamsan ve Floorpan gibi markalar su geçirmez laminat parke üretir. Bu parkeler genellikle ‘Aqua Swing’ parke modelleri adıyla da anılmaktadır.

Aqua Swing parkeler; petrol esaslı polimer yapıya sahiptir. PVC ve muşamba benzeri bir yapı olan bu parkelerin plastik olduğundan söz etmek muhtemeldir. Ahşap görümüm sunması ve sağlık standartları konusunda insan yaşamını olumsuz etkilememesi suya dayanıklı parke ihtiyacının karşılanmasını sağlar.

Zemin kaplama çözümlerinde en az laminat parkeler kadar kalite ve kullanışlılık sağlayan su geçirmez parkeler daha geniş alanda kullanılmasıyla dikkat çeker. Bu nedenle de bir parke alışverişi yaparken en ideal parke hangisi sorusuna cevaben su geçirmez parke seçeneklerini belirtebiliriz. Siz de su ve sıvı teması nedeniyle sürekli parkelerde sorun mu yaşıyorsunuz? O halde sudan etkilenmeyen parke sayesinde ihtiyaçlarınıza cevap verebilirsiniz.

Suya Dayanıklı Parke Renkleri

Su teması nedeniyle şişen parkelerinizi değiştirmekten artık renk düşünemez hale gelmiş olabilirsiniz. Ancak sudan etkilenmeyen parke hem suyla temas nedeniyle yaşanacak sorunları çözer hem de suya dayanıklı parkelerde renk çeşitliliğini sağlar.

Suya dayanıklı parke renkleri arasından seçim yapmak çok özeldir! Bu aşamada parkenin kullanılacağı ortam ve mobilyalarınızın renklerini düşünerek seçim yapmanızı öneriyoruz. Özellikle de parkenin ortama değer katacak bir unsur olduğu düşüncesinden hareketle sudan etkilenmeyen parke renkleri konusunda titiz davranmalısınız.

Parke Pazarı olarak renk ve model çeşitliğinde sunduğumuz ayrıcalıklarla ihtiyaçlarınıza cevap veriyoruz. Size sadece mekâna uygun bir seçim yaparak alışverişinizi sonuçlandırmak kalıyor!

Suya Dayanıklı Laminat Parke

Suya dayanıklı laminat parke, ahşap esaslı bir şekilde üretilen ve diğer parkelere nazaran daha dayanıklı parkedir. Sıvı temasının çok hafif olduğu hallerde su geçirmez laminat parkede herhangi bir şişme ya da kabarma olmaz. Ancak sıvı temasının çok yoğun olması halinde laminat parkenin şişmesi kaçınılmazdır.

Parkenin şişmemesini sağlayan ekstra bir katman olsa da iç kısmının ahşaptan imal edilmiş olması parkenin yapısal bozulmalarla karşı karşıya kalmasına neden olur. Böylesi bir durum söz konusu olduğundan sudan etkilenmeyen laminat parke %100 koruma sağlar denemez! Siz de laminat parke satın alırken bu detayı göz ardı etmeden bir seçim yapmalısınız. Aksi takdirde satın aldığınız parkenin sizi hayal kırıklığına uğrattığını gözlemlersiniz.

Banyoya Parke Olur mu?

Parke kullanımı genellikle salon, oturma odası, çocuk odası ve hol içindir. Çünkü ahşap yapısı nedeniyle parkenin suya temas etmesi ciddi problemleri de beraberinde getirir. Ancak son yıllarda AGT suya dayanıklı parke gibi çözümler banyo ve mutfak için de parke tercihini gündeme getirmiştir. Peki, banyoya parke olur mu?

Banyo su sirkülasyonunun çok fazla olduğu bir alan olduğundan ‘Banyoda parke kullanılmamalı’ algısı hakimdir. Ancak PVC esaslı parkeler banyoda gönül rahatlığıyla kullanılabilmektedir. Banyoda parke kullanarak daha kaliteli bir sonuç elde edebilirsiniz. Üstelik parkenin ortama kattığı havayı yakalayabilirsiniz.

Banyoda kullanabileceğiniz parke seçenekleri genel itibarıyla kaliteli olurken renk çeşitliliği de sağlar. Bu nedenle de su geçirmez parke seçmek sizin için oldukça basit bir hale dönüşecektir.

Suya Dayanıklı Parke Döşeme Nasıl Yapılmaktadır?

Su geçirmez laminat parkeler farklı özelliklere sahiptir. Bu da su geçirmez parkelerin döşeme konusunda da farklı olacakları düşüncesini ortaya çıkarır. Ancak bu tamamen yanlış bir düşüncedir. Suya dayanıklı zemin kaplaması da tıpkı ahşap parke modelleri gibi döşenmektedir. Bu kapsamda düz bir zemin üzerine ve birbirine geçirme şeklinde döşeme gerçekleşir.

Döşeme işlemleri esnasında titizlikle ve boşluk kalmayacak şekilde ilerlemek gerekir. Parkenin esneme yapmaması adına altına bir şilte serilmesi de şarttır. Aksi takdirde esneme nedeniyle hem ses çıkarması hem de görsel anlamda olumsuzluklara yol açması mümkündür. Su geçirmeyen parke konusunda doğru bir seçim yapmak kadar döşeme işlemlerini de titizlikle yürütmek gerekir. Zira doğru gerçekleşmeyen bir parke döşemesi, parke ne kadar kaliteli olursa olsun problemlere yol açacaktır.

Suya Dayanıklı Parke Metrekare Fiyatları

Banyo, mutfak ve diğer ıslak zeminlerde parke kullanarak kaliteden yana taviz vermeden çözüm üretmek istiyorsunuz değil mi? O halde yapmanız gereken oldukça basit! Suya dayanıklı parke metrekare fiyatları renk, model ve kaliteye göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle de alışveriş yaparken m2 fiyatlarını sorarak parke döşenecek alanda ihtiyaç duyulacak parke miktarıyla hesaplama yapmalısınız.

Laminat parkeler ile suya dayanıklı laminat parke fiyatları kıyaslandığında suya dayanıklı modellerin 3-4 kat daha pahalı olduğunu ifade etmek gerekir. Bu durumun ortaya çıkmasında en önemli faktör parke üretim aşamalarında kullanılan teknoloji ve malzemelerdir. Standart parkelere nazaran daha özel işlemler gerektiren su geçirmez parkelerin m2 fiyatı daha pahalı olduğundan daha titiz bir şekilde kullanılmalıdır. 

Suya Dayanıklı Parke Alırken Dikkat Edilecekler

Yaşam alanlarınızı daha kaliteli bir noktaya taşımak adına satın alacağınız parkeleri titizlikle seçmelisiniz. Peki, titizliği ortaya koyarken hangi detayları düşünmeniz gerekir?

Suya dayanıklı parke yorumları dikkatli bir şekilde değerlendirmeniz gereken en önemli hususlardan bir tanesidir. Bunun yanı sıra parke renkleri ve dayanıklılığı da önemsenmesi gereken detaylar arasındadır. Su geçirmez parke diğer parkelere nazaran daha farklı olsa da parke alışverişini hijyenik, dayanıklı ve yanmaz alternatifler arasından yapmak önemlidir. Bu nedenle de sudan etkilenmeyen parke tercihinde bulunmak sizi kaliteye ulaştıracaktır.

5 mm ile 14 mm kalınlıklarıyla yaşam alanınızı yeniden şekillendirecek olan parkeler için seçiminizi yapmanın tam zamanı! Parke Pazarı kalitesiyle bir parke satın almayı arzu ediyorsanız online alışverişe kapı aralayabilirsiniz. Ayrıca Satış Noktaları sayfasından Su Geçirmez Parke Bayileri ile iletişime geçebilirsiniz.

 

 

Suya dayanıklı parkeler genel olarak ikiye ayrılır.

PVC esaslı suya dayanıklı parke ve ahşap temeli olan suya dayanıklı parke.

Ahşap olan suya dayanıklı parke; genel olarak derzli parkedir, Suyla temas ettiğinde sudan etkilenir fakat derzli parke olduğundan aldığı hasarı belli etmez. Ama işin özü hiç bir parke suya karşı tam koruma sağlamaz.

PVC olanlara da parke demek ne kadar doğru olur yorumunu siz değerli müşterilerimizin taktirine bırakıyoruz.